Zła jakość powietrza w Polsce

i

Autor: Canva / internet / ventusky.com

Tragiczna jakość powietrza we wschodniej Polsce. "Czuć zapach spalenizny"

2022-08-24 9:46

Jakość powietrza nad wschodnią częścią Polski jest w wielu miejscach tragiczna. Wczoraj wieczorem mieszkańcy Chełma otrzymali alert RCB z prośbą o pozostanie w domu po tym, jak wykryto tam wielokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm jakości powietrza! Co spowodowało znaczne pogorszenie jakości powietrza w Polsce?

Znaczne pogorszenie jakości powietrza w Polsce

Na Polskę nadciągają olbrzymie ilości pyłu. Nagły wzrost zanieczyszczeń w powietrzu został odnotowany nad wschodnią Polską we wtorek (23 sierpnia). W ciągu zaledwie kilku godzin na Lubelszczyźnie normy jakości powietrza zostały przekroczone wielokrotnie. Było tak źle, że mieszkańcy Chełma otrzymali Alert RCB z zaleceniem pozostania w domu i zamknięcia okien. W tym mieście urządzenia pomiarowe wykazały, że stężenie pyłu PM10 zwiększyło się aż siedmiokrotnie, przekraczając normę o ponad 300 procent!

Dziś sytuacja nie wygląda lepiej kolejne stacje pomiarowe GIOŚ rejestrują znaczne pogorszenie się jakości powietrza we wschodniej części kraju. Najgorsze powietrze jest obecnie w województwach podlaskim i lubelskim. Mieszkańcy wielu miast na Lubelszczyźnie zgłaszało dający się wyczuć w powietrzu drażniący oczy, nos i gardło zapach spalenizny. Także widoczność na drogach znacząco się zmniejszyła.Skąd wziął się śmierdzący pył nad Polską? Źródło pochodzenia pyłu ujawniają zdjęcia satelitarne z ostatnich dni. Pył dotarł do nas z Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu oraz rejonu Morza Kaspijskiego, gdzie ostatnio szalały masywne zamiecie pyłowe. Pył ten wymieszał się z dymem pochodzącym z licznych pożarów obszarów rolniczych na południu Rosji i w Ukrainie, gdzie o tej porze w ten prymitywny i szkodliwy sposób „oczyszcza się” glebę z chwastów i szkodników. To właśnie dlatego dziś we wschodniej Polsce wyczuć w powietrzu możemy nieprzyjemny zapach spalenizny.

Jakość powietrza nad Polską - GIOŚ

i

Autor: internet / fot. GIOŚ

W środę Departament Monitoringu Środowiska informował, że na stacjach monitoringu powietrza na terenie części 5 województw odnotowane zostały podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM 10. Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski.

We wtorek mieszkańcy dostali komunikat od RCB. Dotyczył on powiatu chełmskiego, w środę w godzinach porannych powiatu białostockiego oraz miasta Białystok, a w godzinach popołudniowych powiatu augustowskiego.

W środę przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego obejmowało 5 województw: podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie oraz woj. warmińsko – mazurskie.

Zgodnie z komunikatem Agencji, zarejestrowany, podwyższony poziom pyłu zawieszonego PM 10 nie ma związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na Ukrainie, w tym szczególnie z sytuacją na terenie Zaporskiej Elektrowni Atomowej.

Ten epizod meteorologiczny ma związek z napływem nad Polskę mas powietrza z południowego - wschodu i powinien - zdaniem IMGW zakończyć się w niedzielę

Źródło: Tragiczna jakość powietrza we wschodniej Polsce. "Czuć zapach spalenizny"