Opiekun podejrzany o pobicie chłopca w ośrodku w Jerzmanicach-Zdroju zwolniony z aresztu
W połowie listopada 2024 roku w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju doszło do tragicznych w skutkach wydarzeń. 13-letni wychowanek placówki podjął próbę samobójczą po tym, jak został pobity przez 60-letniego wychowawcę. Dokładnie 21 listopada 2024 roku w ciężkim stanie trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Nastolatek przebywał tam w śpiące farmakologicznej i w połowie grudnia 2024 roku został wybudzony. Teraz czeka go długa rehabilitacja. Z kolei podejrzany o pobicie małoletniego, Jacek T., został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące. Prokurator postawił mu zarzuty znęcania się nad chłopcem, czym miał doprowadzić nastolatka do próby samobójczej. Grozi za to kara od dwóch do 15 lat więzienia.
21 stycznia 2025 roku rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy, prok. Liliana Łukasiewicz, poinformowała PAP, że Jacek T. został zwolniony z aresztu. Dodatkowo, prokurator zastosował wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze, m.in. dozór policyjny oraz zakaz wykonywania zawodu wychowawcy.
W ramach śledztwa przesłuchano już wychowanków ośrodka oraz pozostałych wychowawców.
- Zabezpieczono też monitoring, który jest analizowany
powiedziała prok. Łukasiewicz, w rozmowie z PAP.
60-latek nie przyznał się w śledztwie do zarzutów. Mężczyzna był wieloletnim pracownikiem i wychowawcą w placówce w Jerzmanicach-Zdroju. Jest także dyrektorem szkoły i przedszkola w gminie Jeżów Sudecki.
Ośrodek w Jerzmanicach-Zdroju miejscem krzywdy dzieci?
Pod koniec listopada 2024 roku pisaliśmy o kolejnym przypadku przemocy wobec nieletnich w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju. Prokuratura postawiła bowiem zarzuty również innemu wychowawcy z tej placówki, Mirosławowi W. Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania lekkich obrażeń ciała u jednego z wychowanków ośrodka. Wychowawca został zatrzymany po ustaleniach wizytatora z resortu sprawiedliwości. Został też odsunięty od pracy w placówce.
- W wyniku prac wizytatora prowadzonych w ośrodku ujawniliśmy jeszcze jeden przypadek naruszenia nietykalności nieletniego, użycia wobec niego przemocy przez innego wychowawcę
powiedziała wiceministra, Maria Ejchart.
Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać siedem dni w tygodniu z całodobowego telefonu 800-70-22-22 w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Podobnie działa Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – całodobowo, siedem dni w tygodniu, tel. 800-12-12-12. Jeśli ktoś ma informacje dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia, może zadzwonić też pod numer alarmowy 112.