Górnicy w kopalni

i

Autor: Kasia Zaremba

Dolny Śląsk

Tradycje wałbrzyskiego górnictwa trafią na listę dziedzictwa UNESCO? Zgłoszenie zostało wysłane

2024-03-22 11:43

Dolny Śląsk jest wyjątkowym regionem nie tylko ze względu na wspaniałe krajobrazy i zabytki, ale również ze względu na głęboko zakorzenioną kulturę. Jak podaje Urząd Miejski Wałbrzycha, do końca marca złożony zostanie wniosek o wpisanie górników z Polski, Austrii i Luksemburga na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tradycje wałbrzyskiego górnictwa trafią na listę dziedzictwa UNESCO?

"Do końca marca w biurze UNESCO w Paryżu złożony zostanie międzynarodowy wniosek w sprawie wpisania tradycji górników z Polski, Austrii i Luksemburga na listę światowego dziedzictwa" - podaje Urząd Miejski Wałbrzycha. Górnicze tradycje są nierozłączną częścią historii wielu wałbrzyskich rodzin, które w przeszłości do miasta trafiały m.in. ze względu na pracę w kopalni. Wpis na listę światowego dziedzictwa byłby nie tylko hołdem dla górników, ale także doskonałą okazją na kultywowanie tradycji oraz przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

Wałbrzyszanie ze swoich tradycji są dumni i szukają wszelkich sposobów na ich zachowanie. W 2022 roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego trafiła wałbrzyska Barbórka, a do wniosku o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO dołączona została również Stara Kopalnia w Wałbrzychu, czyli muzealna placówka, znajdująca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia".

"Wałbrzyską Barbórkę tworzy dziś kilka pokoleń i to największa siła tego wydarzenia. Są górnicy, którzy przed laty pracowali w kopalniach. Jest młodzież, która w ramach wolontariatu angażuje się w wydarzenie i wreszcie są także dzieci, które tak naprawdę poznają tradycję, o których dość często w ogóle nie słyszały" - czytamy w komunikacie UM Wałbrzycha.

Wniosek o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO złożony zostanie do końca marca, jednak na ostateczną decyzję poczekać będziemy musieli nieco dłużej. Sama weryfikacja zgłoszenia potrwa przynajmniej kilka miesięcy, a ostateczną odpowiedź otrzymamy dopiero w okolicach grudnia przyszłego roku.

Tak wyglądała praca w wałbrzyskiej kopalnia "Chrobry" w 1946 roku. Niesamowite zdjęcia górników

Ostatnia Barbórka KWK Makoszowy czyli ostatnie świętowanie w historii święta górnictwa. Kopalnia jest w stanie likwidacji.