We Wrocławiu powstaje nowy Szpital Onkologiczny. "To jest prawie 700 nowych sal dla pacjentów"
21 października 2024 roku w obecności Wicemarszałków Sejmu, Piotra Zgorzelskiego i Moniki Wielichowskiej, oraz Zarządu Województwa Dolnośląskiego wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Onkologicznego przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu.
Samorząd województwa ma bowiem na uwadze alarmujące dane WHO. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co piąty z nas może zachorować w ciągu swojego życia na nowotwór. Aktualnie każdego roku na całym świecie diagnozuje się je u 20 milionów osób, a w 2050 roku będzie to aż 35 milionów.
- Każdego roku umiera z powodu nowotworów 100 tysięcy naszych rodaków. Nie dziwi więc fakt, że na Dolnym Śląsku było ogromne dążenie, aby zapewnić mieszkańcom odpowiednią opiekę. Ta inwestycja zmieni bardzo wiele - nowoczesne oddziały, nowoczesna opieka, a przede wszystkim będzie to największa inwestycja w zdrowie mieszkańców regionu
mówi Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.
W zachodniej części Wrocławia powstaje zatem nowy szpital onkologiczny. Działka, na której powstaje ta inwestycja, jest równa powierzchnią Parkowi Południowemu, a sam budynek będzie miał wielkość 14 pełnowymiarowych boisk piłkarskich i objętość aż trzech Hal Stulecia. Budowa nowej placówki medycznej jest jednak konieczna, ponieważ obecna siedziba Centrum Onkologii DCOPiH mieści się w ponad stuletnich murach i stanowi najstarszy kompleks szpitalny w Polsce.
Celem inwestycji jest:
- stworzenie nowoczesnego ośrodka onkologicznego na miarę XXI wieku;
- poprawa warunków leczenia pacjentów;
- poszerzenie zakresu pomocy medycznej.
Całość współfinansowana jest przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz budżet państwa. Wartość umowy podpisanej w ubiegłym roku z wykonawcą przekracza miliard złotych.
Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego i hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach:
- Dolnośląskim Centrum Onkologii;
- Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc;
- Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.
- Ten projekt łączy wszystkie siły polityczne. Za nami długie dyskusje o kształcie tej, niezwykle ważnej inwestycji. Pacjentów onkologicznych przybywa z każdym rokiem i potrzeby opieki nad nimi nieustannie rosną. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie lata walczyli o to, żeby ta inwestycja powstała. Przed nami proces budowy, a ta jak widzę przebiega zgodnie z zamierzeniami
mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Nowy szpital onkologiczny przyjmie pierwszych pacjentów w 2028 roku.