Najstarsze uzdrowisko w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku
Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój od wieku przyciągają kuracjuszy. To właśnie tutaj kurowało się wielu znamienitych gości, m.in. Marysieńka Sobieska, Johann Wolfgang Goethe, Hugo Kołłątaj i Izabella Czartoryska.
Kuracje w Cieplicach prowadzone są co najmniej od XIII wieku. Z dokumentów biblioteki w Pradze wiemy, że uzdrowisko Cieplice istniało już w 1281 roku. Przez kolejne stulecia cały czas się rozwijało. Przed II wojną światową uzdrowisko było światowym kurortem, po wojnie nastąpiła pewna zapaść, ale obecnie przyjeżdżają tu kuracjusze z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, czy Bliskiego Wschodu – słyszymy od przedstawiciela Uzdrowiska Cieplice.
Niezmiennie od lat w Cieplicach wykorzystywane są najgorętsze źródła wody leczniczej w Polsce. Temperatur tych wód dochodzi nawet do 90 stopni Celsjusza u wypływu z odwiertu na głębokości ok. 2 km.
W Cieplicach jest spokój i nie ma tłumów
- Dla kuracjuszy ważne jest to, że teren uzdrowiska jest płaski, co jest szczególnie istotne dla osób ze schorzeniami ruchu. Poza tym Cieplice to nie Zakopane. Nie znajdziemy tu straganów, jest typowa atmosfera uzdrowiskowa. Są dwa parki do wypoczynku, mnóstwo terenów spacerowych, wspaniała starówka i muzeum – zachęca przedstawiciel uzdrowiska.
Uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój oferuje 80 zabiegów. Oprócz schorzeń narządu ruchu (reumatologia, ortopedia, neurologia, osteoporoza), leczone są tu też choroby oczu oraz prowadzone są turnusy narządu głosu polegające na zajęciach terapeutyczno- rehabilitacyjnych.
Kuracjusze mogą skorzystać np. z ćwiczeń w basenie, kąpieli mineralnych, kąpieli perełkowych, hydromasaży, kąpieli wirowych, masaży podwodnych, inhalacji i wielu innych, które wykorzystują wyłącznie wody leczniczo-termalne. Działa tu także nowoczesne SPA „Marysieńka”.
- Cieplickie wody mają właściwości moczopędne, zapobiegają krystalizacji kwasu moczowego a zarazem zapobiegają tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Stwierdzono również, że krenoterapia cieplickimi wodami wpływa na wzrost stężenia fluoru całkowitego w surowicy i tkance kostnej – informuje uzdrowisko na swojej stronie i reklamuje się jako sanatorium bez kolejek.
Atrakcje turystyczne Uzdrowiska Cieplice
Obecnie Cieplice Śląskie-Zdrój to nowoczesne uzdrowisko znajdujące się w ścisłym centrum Cieplic (część Jeleniej Góry), a obiekty rozmieszczone są na terenie uroczej starówki i w Parku Zdrojowym. Kurort położony jest na wysokości 350 m n.p.m. w centrum Kotliny Jeleniogórskiej, która otoczona jest czterema pasmami górskimi. W tym rejonie mamy Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. W pobliżu warte odwiedzenia są Szklarska Poręba i Karpacz, Krzeszów, Złotoryja czy Kowary. Przy uzdrowisku działa też biuro podróży.
- Zachęcamy też do wędrówki po górach oraz do wizyty w czeskiej Pradze i niemieckim Berlinie. Pobyt w Cieplicach może być również doskonałą okazją do wypadu na narty. Zaledwie 10 km od uzdrowiska znajdują się liczne trasy zjazdowe i biegowe o różnym poziomie trudności – czytamy na stronie Polskiej Grupy Uzdrowisk.
Warto udać się do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. Eksponaty stanowią tu m.in. ptaki, ssaki, gady oraz skamieniałości, poroża, czy kolekcje motyli i minerałów. - Dzięki bogatej kolekcji hrabiowskiego rodu Schaffgotschów początki Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach sięgają aż XVIII wieku – można przeczytać na stronie muzeum, które otwarte jest od maja do września w godz. 9.00 do 17.00, a od października do kwietnia w godz. 9.00 do 16.00.
W samych Cieplicach warto wybrać się na spacer wzdłuż deptaku przy placu Piastowskim. Nieopodal Parku Zdrojowego jest monumentalny Pałac Schaffgotschów.
Zobaczcie w galerii piękne zdjęcia z Cieplic. Fotografie z Uzdrowiska Cieplice i Dolny Śląsk - Facebook.