Najstarsze miasto w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku. To Złotoryja
Jakie jest najstarsze miasto w Polsce? W tej kwestii historycy są całkowicie zgodni. Najstarsze miasta w naszym kraju zakładane były na zasadach powszechnego wówczas prawa flamandzkiego, które pojawiło się na polskich terenach w wyniku napływu kolonistów z Flandrii (obecne tereny Niderlandów, Belgii i Francji) i Frankonii (obecne tereny Niemiec). Najstarsze miasto w Polsce lokowano przed 1211 rokiem, a jest nim Złotoryja.
Co ciekawe, obecnie w Złotoryi mieszka dokładnie 14 337 mieszkańców, co według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2023 roku, daje miastu dokładnie 300. pozycję w rankingu najbardziej zaludnionych miast w Polsce. Pierwotnie na terenach Złotoryi mieszkańcy osiedlali się w celu wydobycia złota. Według historycznych źródeł, prawa miejskie Złotoryi nadał w około roku 1211 wrocławski książę Henryk I Brodaty. W ramach ciekawostki warto zaznaczyć, że żoną Henryka I Brodatego była święta Jadwiga Śląska.
Do dziś w Złotoryi zobaczyć można całe mnóstwo interesujących zabytków. Wśród z nich znajdziemy między innymi:
- Starówka z zabytkowymi kamieniczkami
- Baszta Kowalska
- czternastowieczne mury obronne
- Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
- Kościół św. Jadwigi
- Kościół św. Mikołaja (wcześniej św. Krzyża)
- Fontanna Delfina
- Fontanna Górników
- Kopalnia Złota „Aurelia”
- Muzeum Złota
- Rezerwat przyrody Wilcza Góra
- Złoto w aluwiach rzek i strumieni – cel poszukiwaczy-amatorów z całej Polski
A jak wygląda obecnie Złotoryja? To niezwykle urodziwe miasto, które położone jest w atrakcyjnym miejscu, pozwalającym na wspaniałe spacery przy ślicznych krajobrazach.
Co ciekawe, jeśli spojrzymy na listę najstarszych miast w Polsce według aktu lokacyjnego, okaże się, że duża część z nich znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku. Nie wszystkie miasta przetrwały jednak pod pierwotną nazwą.
Oto 10 najstarszych miast w Polsce według aktu lokacyjnego:
- Złotoryja – przed 1211 r.
- Lwówek – przed 1217 r.
- Opole – przed 1217 r.
- Racibórz – ok. 1217 r.
- Leśnica – 1217 r.
- Sobótka – 1221 r.
- Cieszyn – przed 1223 r.
- Środa Śląska – przed 1223 r.
- Nysa – 1223 r.
- Ujazd – 1223 r.