Arkady Wrocławskie

i

Autor: brak danych Arkady Wrocławskie. Na dachu centrum handlowego odbywają się różne wydarzenia, np. zajęcia fitness. Dach płaski może być wykorzystywany jako wielofunkcyjny taras.

Komunikat zarządu galerii

To koniec Arkad Wrocławskich. Zarząd wydał oświadczenie. Galeria zostanie zamknięta [AKTUALIZACJA]

2023-03-24 15:12

Pisaliśmy ostatnio o potencjalnym zamknięciu Arkad Wrocławskich i stało się. Galeria opublikowała oświadczenie, w którym potwierdza złe wieści i informuje, że centrum handlowe przestanie działać w I kwartale 2024 roku.

Wrocław galeriami handlowymi stoi, choć wielu mieszkańców do dziś zastanawia się, po co jest ich w mieście aż tak dużo. Szczególnie zastanawiająca jest sytuacja w centrum miasta, gdzie w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie znajdziemy trzy takie budynki. Jednym z nich są Arkady Wrocławskie, które w momencie otwarcia robiły furorę, a przez długi czas stanowiły jeden z najlepszych kierunków zakupowych w południowej części stolicy Dolnego Śląska. Teraz obiekt ten zostanie zamknięty.

Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Komunikat zarządu

Jak podkreśla w komunikacie Paweł Ruszczak, prezes zarządu Arkad Wrocławskich, działalność galerii ma zostać zakończona w I kwartale 2024 roku.

"Przyczyną podjętej decyzji jest trudna sytuacja rynkowa, wywołana między innymi Pandemią wirusa SARS CoV-2, która w sposób istotny przyczyniła się do ograniczenia działalności obiektów komercyjnych, jak również wzrost kosztów energii elektrycznej oraz wysoka inflacja. Okoliczności te znacząco wpłynęły na brak rentowności obiektu. Równolegle trwają negocjacje z podmiotem zainteresowanym nabyciem nieruchomości" - czytamy w komunikacie.

Arkady Wrocławskie cierpią na konkurencję

By sprawdzić, czy z Arkadami Wrocławskimi rzeczywiście jest aż tak źle, postanowiliśmy je odwiedzić. Gdy dotarliśmy na miejsce naszym oczom ukazało się całkiem sporo zamkniętych sklepów. Pustych lub zamkniętych miejsc w galerii było przynajmniej 10. Jaka może być tego przyczyna? Zapytaliśmy o to wrocławian, którzy odwiedzali akurat galerię, a ich odpowiedzi w tym przypadku były spójne - konkurencja. W pobliżu Arkad znajdziemy wiele innych galerii - Wroclavia, Sky Tower, Renoma. Niedaleko jest przecież również Galeria Dominikańska, a po drugiej stronie ulicy Pasaż Zielińskiego.

Klientów w Arkadach jest coraz mniej, choć nie wszystkie sklepy to odczuwają

Porozmawialiśmy również ze sprzedawcami niektórych sklepów, którzy, co w tym przypadku jest dosyć oczywiste, nieoficjalnie zdradzili nam trochę informacji, jednak woleli pozostać anonimowi. Jak twierdzą nasi rozmówcy, liczbę klientów w Arkadach zobrazować może równia pochyła - jest ich po prostu stopniowo coraz mniej. Co ciekawe, nie tyczy się to jednak wszystkich branży. Na największy spadek zainteresowania mają cierpieć sklepy specjalistyczne oraz usługowe, podczas gdy punkty gastronomiczne i kawiarnie dalej są całkiem chętnie odwiedzane. 

Jak wyglądają obecnie Arkady sprawdzić musicie sami

Wracając na koniec do zamkniętych w galerii sklepów, informację tę musicie potwierdzić niestety sami. Próbowaliśmy udokumentować aparatem zamknięte lub nieczynne lokale, jednak ochrona nam na to nie zezwoliła i nakazała usunąć wszystkie zdjęcia, powołując się przy tym na regulamin. I rzeczywiście, Arkady mają do tego pełne prawo, jednak wpisuje się to poniekąd w ten smutny obraz coraz to bardziej opustoszałej galerii.