Pracowali, uczyli się, robili zakupy...po prostu żyli normalnym, bezpiecznym życiem. Jednak wszystko zmieniło się 24 lutego 2022 roku. Tego dnia armia rosyjska wkroczyła do Ukrainy, a mnóstwo matek z dziećmi musiało opuścić swoje domy, aby ratować się przed oprawcą.
Zabrali najpotrzebniejsze rzeczy i ruszyli w stronę granicy polsko-ukraińskiej. Nie zostali jednak pozostawieni sami sobie, ponieważ tuż przy granicy czekały na nich osoby gotowe pomóc. Byli to Polacy. Niektórzy pomagali na miejscu, rozdając jedzenie czy ciepłe ubrania, a inni za to przewozili przybyłych uchodźców do przygotowanych miejsc noclegowych na terenie całej Polski. Dolnośląski Urząd Wojewódzki szacuje, że na teren całego województwa dolnośląskiego przybyło ok. 160 tys. uchodźców, a w samym Wrocławiu jest ich ok. 100 tys.
- Parę dni po wybuchu wojny powiedziałem moim najbliższym, że chcę pojechać na granicę i tym dzieciom pokazać, że są już bezpieczne. Pojadę zawieźć im słodycze, że jak tylko będą przekraczać granicę, dam im słodycze, uśmiechnę się i pokażę, że są już w bezpiecznym miejscu - mówi nam Piotr.
Takich osób, jak Piotr, były tysiące. Jednak oprócz pomocy osób prywatnych, organizowano też mnóstwo zbiórek oraz powstawały punkty wsparcia, do których nadal można się zgłaszać po pomoc.
We Wrocławiu powstały 4 punkty wsparcia. Można w nich bezpłatnie zaopatrzyć się w podstawowe produkty takie, jak ubrania, środki czystości czy żywność.
Punkty pomocy dla Ukraińców we Wrocławiu
Przy ul. Hubskiej 88 znajduje się jeden z punktów wsparcia. Jest on czynny od środy do piątku w godz. 11:00 - 15:00.
Przy ul. Poznańskiej 58, w budynku nr 18 na terenie byłej jednostki wojskowej, można skorzystać z pomocy fundacji WeźPomóż. Aby otrzymać pomoc, należy jednak uzupełnić ankietę osobową oraz poddać się weryfikacji. Fundacja zaprasza osoby, które:
- są bezdomne lub w ciężkiej sytuacji życiowej;
- posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
- są powyżej 65. roku życia;
- są samotne, bez środków do życia;
- nie mają możliwości podjęcia pracy zarobkowej;
- przyjechały do Polski z Ukrainy po 1.09.2022 roku.
W tym miejscu można uzyskać kartę podopiecznego. Upoważnia ona do otrzymywania paczki żywnościowej raz na 7 dni we wskazany dzień tygodnia. Paczki te można odbierać w poniedziałki od 10:00 do 14:00, we wtorki, środy i czwartki od 12:00 do 16:00 oraz w piątki od 12:00 do 18:00.
Przy ul. Braniborskiej 40, na parterze, istnieje również Blue Dot - bezpieczna przestrzeń. Można tam znaleźć informacje i poufne, indywidualne doradztwo w zakresie usług dostępnych w Polsce, wsparcie emocjonalne i doradztwo, wsparcie dzieci i rodzin, bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dzieci, przestrzeń, w której można się zrelaksować i poczuć bezpiecznie oraz wsparcie w kwestiach prawnych.
Istniał też punkt przy ul. Tramwajowej 1-3, jednak od 12 stycznia 2023 roku jest on już nieczynny. Można tam było otrzymać jednorazowo pomoc materialną dla uchodźców, którzy przyjechali do Polski po 1 sierpnia 2022 roku.
22 kwietnia 2022 roku zostało zorganizowane szkolenie dla Ukraińców, jak złożyć zeznanie podatkowe PIT. Prowadzili je specjaliści Izby Administracji Skarbowej w Przejściu Dialogu przy ul. Świdnickiej 19. Przedstawiono tam narzędzia i sposoby na rozliczenie podatków w Polsce. Szkolenie to było prowadzone w języku polskim, jednak prezentacja dostępna była z napisami po rosyjsku oraz na miejscu znajdowali się też tłumacze, którzy pomagali w zrozumieniu prowadzących.
Spośród osób przybyłych do Polski z okupowanej Ukrainy, znalazły się też kobiety w ciąży. Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ stworzyło dla nich bezpłatny program "Wsparcie kobiet ciężarnych - matek dzieci do 1. roku życia - uchodźców z Ukrainy". W ramach tego programu można spotkać się na wizytę z pediatrą i położną. Są dwa miejsca, do których można się udać. Jedno to Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przy Placu Dominikańskim 6, do którego można przyjść w soboty od 13:00 do 17:00. Natomiast drugim miejscem jest przychodnia MSWiA przy ul. Grabiszyńskiej 35-39 (wejście B) w wybrane dni tygodnia od 14:00 do 16:00.
Ukraińcy we Wrocławiu otrzymali też wsparcie psychologiczne
Ucieczka z własnego domu do obcego kraju oraz rozpoczynanie w nim życia od zera dla wielu obywateli Ukrainy było ciężkim obciążeniem psychicznym. Z tego też powodu powstał program wsparcia psychologicznego dla uchodźców z Ukrainy, którzy są zagrożeni kryzysem zdrowia psychicznego. Jego celem jest przeciwdziałanie tym kryzysom psychicznym, poprzez zapewnienie dostępu do różnych form wsparcia wzmacniającego zdrowie psychiczne oraz utracone poczucie bezpieczeństwa.
Pomoc psychologiczna udzielana jest dzieciom, młodzieży, ich rodzicom/opiekunom oraz osobom dorosłym. Prowadzone są warsztaty specjalistyczne oraz szkolenia. Realizatorami programu są:
- Centrum Neuropsychiatrii "Neuromed" Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. Białowieskiej 74A;
- Fundacja Kalejdoskop Kultur przy ul. Ruskiej 46A;
- Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska przy ul. Sikorskiego 7GHJ.
To w te miejsca można się udać, gdy przyjdzie kryzys psychiczny.
We Wrocławiu powstała również Fundacja Ukraina, która od rozpoczęcia się wojny aż do teraz pomaga uchodźcom wojennym ułożyć sobie życie od nowa w Polsce. Jej siedziba znajduje się przy ul. Ruskiej 46A/201. Od początku wojny konsultanci z tej fundacji pomogli już kilkudziesięciu tysiącom osób. Codziennie zgłasza się do nich kilkadziesiąt osób. W pracę Fundacji Ukraina angażuje się 3,5 tysiąca osób, wśród nich są ci, którzy sami uciekli przed wojną.
Viktoriia jest w Polsce od marca 2022 roku i od razu po przyjeździe zaczęła udzielać wsparcia innym uchodźcom. Jest to osoba, która pomaga bezinteresownie, jednak nie wszyscy tacy są. Zdarzały się fałszywe oferty pomocy za pieniądze. Ludzie oferowali pomoc w zebraniu wszelkich potrzebnych dokumentów, powiedzą co i jak zrobić, jednak po wpłaceniu pieniędzy sprawa nie ruszała się dalej.
- W pierwszym miesiącu pracowałam po prostu na adrenalinie. Miałam dużo energii, ale ilość tragicznych historii i smutku mnie przerosła. Poczułam wypalenie zawodowe - mówi Viktoriia Horobets, psycholog z Czerkasowa.