śnieżka zimą

i

Autor: Jakub Thauer

To już nie przelewki! W górach szaleje zima!

2020-02-06 14:46

W Karkonoszach panują trudne warunki i zagrożenie lawinowe. Ciągle też pada śnieg i wieje wiatr. W wyższych partiach gór zdarzają się nawet półtorametrowe zaspy! Można jednak wędrować – byle nie zbaczać ze szlaków.

Po ostatnich opadach śniegu podnieśliśmy stopień zagrożenia lawinowego mówi ratownik dyżurny Karkonoskiej Grupy GOPR Krzysztof Rajkowski – Teraz jest „dwójka”. To oznacza, że lawiny trzeba sprowokować , ale potrafią też w określonych warunkach schodzić samoistnie. Jednak to zagrożenie lawinowe występuje jedynie w żlebach, jarach i niszach niwalnych (red. na przykład Mały i Duży Staw oraz Kocioł Łomniczki)

Warto jednak mieć się na baczności i dokładnie zaplanować trasę górskich wycieczek. Pamiętajmy, że szczególnie niebezpieczne szlaki są zamknięte i lepiej nie prowokujmy nieszczęścia ignorując zakazy. Warunki zmieniają się z godziny na godzinę, więc warto przed wyjściem na szlak skontaktować się GOPRem. Ratownicy poinformują was o pogodzie i doradzą którędy można bezpiecznie wędrować.

Przed wyjściem na górskie szlaki pamiętajcie też o ciepłych ubraniach na zmianę i gorącej herbacie. Naładujcie telefony i zostawcie informacje gdzie idziecie, a jak nie czujecie się na siłach - lepiej zostańcie w domu!