Biustowniczki 2025 Darmowe badania USG we Wrocławiu

i

Autor: Weronika Plucinska

Zdrowie

To idealny prezent na Dzień Kobiet. Darmowe badania USG we Wrocławiu. Sprawdź, kiedy będą

2025-02-21 15:31

Regularne badania kontrolne są niezwykle istotne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub też nie mamy wystarczająco pieniędzy, aby zapłacić za wizytę. Powstaje jednak wiele kampanii promujących dbanie o zdrowie, które oferują darmowe badania profilaktyczne. W Dzień Kobiet we Wrocławiu będzie możliwość darmowego USG piersi. Wszystko w ramach akcji Biustowniczki 2025.

Spis treści

  1. Darmowe badania USG we Wrocławiu
  2. Biustowniczki 2025 - co to za akcja?
  3. Dlaczego warto się badać?

Darmowe badania USG we Wrocławiu

Biustowniczki są pierwszą zakrojoną na szeroką skalę akcją bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet w wieku 18-35 lat. Kampania daje możliwość na przebadanie się bez żadnych kosztów. Aby skutecznie monitorować stan swojego zdrowia, należy bowiem korzystać regularnie z badań profilaktycznych. Bardzo często niestety z różnych powodów jest to trudne lub wręcz niemożliwe dla młodych osób. Badania profilaktyczne to duży wydatek, a problem często jest bagatelizowany.

Weekend 7-8 marca 2025 roku we Wrocławiu będzie pod hasłem dbania o swoje zdrowie. W tym czasie bowiem w centrum miasta, a dokładniej przy Galerii Dominikańskiej, stanie mobilny punkt diagnostyczny kampanii Biustowniczki 2025. Wszystkie kobiety  w wieku 18-35 lat będą mogły przyjść i wykonać darmowe badania USG piersi. Odbywać się one będą w godzinach 10:00-20:00

Co ważne, nie prowadzone są żadne zapisy, a co za tym idzie decyduje kolejność przybycia. Badania są również bezpieczne, bezbolesne, nieinwazyjne oraz nie wymagają żadnych przygotowań poza zachowaniem higieny osobistej i trwają około 15 minut. Dodatkowo, prowadzone są przez lekarki, aby zapewnić maksymalny komfort pacjentkom.

- Profilaktyka zdrowia piersi to wciąż ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla młodych kobiet, które często odkładają badania na później z braku czasu, wiedzy czy dostępu do bezpłatnych programów przesiewowych. Jak wynika z raportu "Kobiece Sprawy", przygotowanego w ramach kampanii Biustowniczki przez Santander Consumer Bank, aż 36 proc. Polek w wieku 18-35 lat nigdy nie wykonało USG piersi. Kampania Biustowniczki to nie tylko zachęta do profilaktyki, ale także realna pomoc, edukacja, wsparcie i możliwość wykonania badań bez żadnych barier. Jako strategiczny partner tej inicjatywy, chcemy, by każda kobieta mogła zatroszczyć się o swoje zdrowie z pełnym poczuciem bezpieczeństwa i bez obaw o koszty

komentuje Magdalena Grzelak, rzeczniczka prasowa Santander Consumer Bank.

Z badań USG mogą skorzystać również osoby poniżej 16. roku życia oraz między 16. a 18. rokiem życia. Wymagane jest jednak podpisanie zgody na badanie przez prawnego opiekuna. Co więcej, w trakcie badania z osobą poniżej 16 lat w gabinecie musi być wspomniany opiekun.

Z kolei, w przypadku osób między 16. a 18. rokiem życia wystarczy potwierdzenie opiekuna, że badanie nie musi odbywać się w jego obecności. Za to kobiety w ciąży oraz obecnie karmiące piersią nie mogą wziąć skorzystać z badania

Wrocław nie jest jedynym przystankiem na trasie mobilnego punktu diagnostycznego kampanii Biustowniczki 2025. Darmowe badania odbędą się również w:

  • Bytomiu - 14-15 marca 2025 roku - Centrum Handlowe Plejada;
  • Łodzi - 21-22 marca 2025 roku - Centrum Handlowe Tulipan;
  • Warszawie - 4-5 kwietnia 2025 roku - Promenada;
  • Rzeszowie - 11-12 kwietnia 2025 roku - Galeria Rzeszów;
  • Gdańsku - 25-26 kwietnia 2025 roku - Metropolia Gdańsk;
  • Katowicach - 9-10 maja 2025 roku - Galeria Katowicka;
  • Lublinie - 16-17 maja 2025 roku - Centrum Handlowe VIVO!;
  • Krakowie - 23-24 maja 2025 roku - Galeria Bronowice.

Biustowniczki 2025 - co to za akcja?

Akcja Biustowniczki organizowana jest przez Fundację Nie Warto. Ma ona na celu podnoszenie świadomości zdrowotnej oraz zapewnienie dostępu do przesiewowych badań USG piersi jak największej liczbie kobiet w wieku 18-35 lat. Z badań wynika bowiem, że to właśnie ta grupa najrzadziej korzysta z badań profilaktycznych i ma do nich utrudniony dostęp. Poprzednie edycje akcji pokazały nawet, że dla ponad 60 proc. uczestniczek badania jest to pierwsze spotkanie z USG piersi.

Zespół Biustowniczek to również organizatorzy kampanii Mosznowładcy, która od 2014 roku dba o zdrowie intymne mężczyzn w Polsce. Badania te gościły w największych galeriach handlowych w większości dużych miast Polski, gdzie przyciągały tłumy zainteresowanych. W ostatnich latach z organizowanych badań skorzystało ponad 30 tys. mężczyzn

"W ramach naszej kampanii to kobiety badają kobiety. Od 2019 roku szkolimy młode lekarki, stażystki i studentki medycyny, aby przygotować je do realizacji badań dla Was. Dzięki kolejnym szkoleniom i pracy z nowymi, nowoczesnymi aparatami ultrasonograficznymi zapewniamy wysoką skuteczność prowadzonych przez nas badań przesiewowych. Nasze lekarki odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące zdrowia piersi, a nasze edukatorki medyczne pomogą Ci zadbać o nie samodzielnie"

czytamy na stronie akcji

Dlaczego warto się badać?

Na nowotwór piersi mogą zachorować kobiety w każdym wieku. Choroby te przestają dotyczyć jedynie osób starszych. Z uwagi na czynniki środowiskowe i genetyczne, chorują coraz młodsze osoby, a nowotwór w młodym wieku ma często dużo bardziej agresywny przebieg.

Należy jednak pamiętać, że każdy nowotwór wykryty na wczesnym etapie jest łatwiejszy do wyleczenia i pociąga za sobą mniej poważnych konsekwencji dla zdrowia i komfortu życia. Nie każda zmiana w piersiach jest też nowotworem. Zdecydowana większość guzków to zmiany łagodne, które nie zagrażają zdrowiu, jednak pomimo to każdą taką zmianę należy skonsultować z lekarzem i obserwować.

Wrocław Radio ESKA Google News
Autor:
Profilaktyka nowotworu piersi