Karkonosze to pasmo górskie Sudetów, które uchodzi za jeden z najpiękniejszych rejonów w Polsce. Szerokość całego obszaru wynosi od 8 do 20 km, a długość z zachodu na wschód to ok. 70 km. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest oczywiście Śnieżka (1603 m.n.p.m.), na której znajduje się słynne obserwatorium meteorologiczne w kształcie spodków. Oprócz Śnieżki do najwyższych szczytów Karkonoszy zalicza się Łączną Górę (1555 m.n.p.m.), Studzienną Górę (1554 m.n.p.m.), Wielki Szyszak (1509 m.n.p.m.), czy Smogornię (1490 m.n.p.m.). Na terenie Karkonoszy znajduje się Karkonoski Park Narodowy.
Zwierzęta w Karkonoszach. Nie tylko jelenie, wilki i dziki
Karkonosze to bogactwo natury. Jest tu ponad 15 tysięcy gatunków bezkręgowców oraz 320 gatunków kręgowców. Przyrodnicy naliczyli, że tylko ptaków jest aż około 200 gatunków, a ssaków ok. 60 gatunków. Dużych drapieżników już tutaj się nie spotyka. Gatunkiem zanikłym jest m.in. niedźwiedź brunatny, którego ostatni okaz w tym regionie zginął w 1804 roku.
Z drapieżników na terenie Karkonoszy możemy zobaczyć np.
- jenota
- lisa pospolitego
- kunę leśną
- tchórza zwyczajnego
- wydrę europejską
- borsuka
- łasicę
Z większych zwierząt w Karkonoszach w ostatnich latach zaczęły się pojawiać rysie. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego po raz pierwszy wykryto jego obecność w 2006 roku (co ciekawe wyginęły na przełomie XVIII i XIX wieków). Coraz częściej są widywane również wilki.
Można tu również spotkać jelenia, sarnę i dzika. Sporą atrakcją może być też muflon.
- Choć sztucznie wpuszczone ponad 100 lat temu, muflony przetrwały w Karkonoszach do dziś. Sprowadzone przez hrabiego Schaffgotscha na samym początku XX wieku zostały wypuszczone w okolicach Jagniątkowa, Zachełmia i Przesieki. Kolejne wysiedlenia odbywały się w 1912 i 1913 roku. W 1925 roku doliczono się już 48 osobników, a przed wybuchem II Wojny Światowej było ich już 10 razy więcej. Obecnie populacja muflonów w polskiej części Karkonoszy nie przekracza 30-35 osobników
- informował w 2023 roku Karkonoski Park Narodowy.
Na potwierdzenie obecności muflonów w Karkonoszach, KPN opublikował zdjęcia z fotopułapek, które uchwyciły te piękne zwierzęta. W galerii pod artykułem znajdziecie fotografie.
Na terenie pasma górskiego Sudetów znajdziemy też ryjówkę aksamitną, górską i malutką.
Wśród ptaków możemy zobaczyć tu:
- bielika,sokoła wędrownego,
- cietrzewia,
- sowę włochatkę,
- płochacza halnego,
- podróżniczka
- sóweczkę
- dzięcioł czarny
Karkonosze to także dom dla wielu gadów i płazów. Wśród tych ciekawszych są takie gatunki płazów jak np.
- żaba wodna
- salamandra plamista
- traszka zwyczajna
- ropucha czarna
Wśród gadów np.
- żyworódka
- zaskroniec
- żmija zygzakowata
- padalec
Warto jednak pamiętać, że salamandra plamista jest bardzo charakterystycznym gatunkiem jeśli chodzi o Karkonosze. - Nie jest groźna dla dotykających płaza ludzi, jednak kontakt z jadem może mieć nieprzyjemne skutki kiedy np. zatrzemy nim oczy lub dostanie się do ust – informuje KPN.
Sprawdź, jakie zwierzęta występują w Karkonoszach. Zdjęcia z podpisami zobaczysz w galerii poniżej.
Te zwierzęta spotkasz w Karkonoszach. Są urocze i majestatyczne
Polecany artykuł: