Po przeanalizowaniu, ile zarabiają mieszkańcy Dolnego Śląska, przyszedł czas, by sprawdzić, jakie przestępstwa popełniają najczęściej, a także z jaką skutecznością działa dolnośląska policja. Od 2010 roku liczba przestępstw regularnie się zmniejszała, lecz pod tym względem rok 2021 (najnowszy rok w opublikowanym raporcie) był okrutny.
Dolnoślązacy poza prawem, wzrost liczby przestępstw
Na wstępie warto nakreślić różnicę między wykroczeniem a przestępstwem - definiowane są one przez motywacje, stopień szkodliwości czynu i w związku z tym także wymiar kary za jego popełnienie.
Co grozi za wykroczenie?
- grzywna w wysokości od 20 złotych do 5000 złotych,
- nagana,
- ograniczenie wolności na czas jednego miesiąca,
- areszt od 5 do 30 dni,
- obowiązek naprawy szkody czy przeproszenia pokrzywdzonego.
Przestępstwo z kolei może mieć charakter występku oraz zbrodni. W przypadku występku sprawcy grozi kara grzywny o wartości minimalnej 30 dniówek albo ograniczenie wolności na co najmniej miesiąc. Zbrodnie karane są pozbawieniem wolności na minimum 3 lata. Analizowane przez nas dane dotyczą przestępstw, nie wykroczeń.
Jeśli chodzi więc o przestępstwa, to ich liczba od 2010 roku regularnie się zmniejszała. Wówczas ich łączna liczba wyniosła aż 114 342. Częstotliwość przestępstw spadała, co było widoczne gołym okiem na wykresach. W 2020 r. miało ich miejsce już 74 802, czyli prawie 40 tysięcy mniej niż przed dziesięcioma laty. Niestety, 2021 r. nie był już tak dobry. W jego trakcie odnotowano 81 800 przestępstw.
Ponad połowa przestępstw to kradzieże
Analizując rodzaje popełnianych przez dolnoślązaków przestępstw, dostrzeżemy, że najbardziej pospolite są te przeciwko mieniu. Wlicza się w nie kradzież oraz przywłaszczenie dokumentu tożsamości. Takich przestępstw w 2021 roku mieliśmy 45 868 - prawie 3500 więcej niż w 2020 roku. Warto odnotować, że wzrosła również liczba przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu i bezpieczeństwu w komunikacji.
Policja nie wykrywa co trzeciego sprawcy
Ważną statystyką jest również skuteczność działań policjantów. W 2021 roku wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw wyniósł 65,3%. W tym przypadku nie możemy mówić o żadnym powtarzającym się trendzie - w zasadzie co roku wskaźnik ten zmienia swoją wartość, wynosząc od 60 do 70 procent.
Najwyższą skuteczność policjanci mają w przypadku przestępstw przeciwko rodzinie i opiece - wynosi ona 99,7%. Zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wspomniane już przestępstwa przeciwko mieniu. Tutaj skuteczność policji wynosi zaledwie 45,5% i jest głównym powodem zaniżonej wartości ogólnej skuteczności.
We Wrocławiu i Legnicy skuteczność wykrywania przestępstw jest najniższa
Ciekawie wygląda również poniższa mapa, przedstawiająca skuteczność policji według powiatów. Najgorzej pod tym względem wypada powiat legnicki i wrocławski oraz sama Legnica oraz Wrocław. Najlepiej z kolei wypadają powiaty: górecki, trzebnicki, wałbrzyski, jaworski oraz lwówecki.