Daktyle - właściwości i wartości odżywcze. Te owoce są lepsze niż figi czy suszone śliwki
Daktyle to owoce daktylowca właściwego. Są pestkowcami o długości do siedmiu cm i mają mięsisto-mazistą konsystencję. Tradycyjnie uprawiane są:
- na Bliskim Wschodzie;
- w Afryce Północnej;
- w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych;
- w Sonorze;
- w Kalifornii Dolnej w Meksyku.
Do największych eksporterów daktyli należą m.in. Tunezja, Arabia Saudyjska i Izrael.
Jest to niezwykle słodka przekąska popularna na Bliskim Wschodzie. Wprawdzie te owoce muszą być sprowadzane do Polski, jednak już zdążyły podbić sklepowe półki w supermarketach w naszym kraju. Mimo że są słodkie, są również bardzo zdrowe i możemy jeść je każdego dnia. Ich wartości odżywcze czy też korzyści zdrowotne są bowiem godne uwagi.
Daktyle zawierają mnóstwo witamin i minerałów. W 100 g tych owoców znajdziemy nawet 600 mg potasu. Oprócz tego minerału, bogate są one również w:
- magnez;
- miedź;
- mangan;
- witaminy z grupy B;
- błonnik;
- przeciwutleniacze.
Pod tym względem daktyle są znacznie lepsze niż figi czy suszone śliwki.
Co daje jedzenie daktyli?
Spożycie tych owoców pomaga na serce, mózg i kości. Z racji, że zawierają one tak wiele przeciwutleniaczy, jedzeniem ich zmniejszamy ryzyko nowotworu, chorób układu krążenia i cukrzycy. Co więcej, wysoka zawartość błonnika zapewnia regularne wypróżnianie się oraz zdrowie układu trawiennego. Z pewnością ważne będzie również też (szczególnie dla osób odchudzających się) uczucie sytości, jakie odczuwamy po zjedzeniu tych owoców.
Nie są to jednak jedyne plusy jedzenia daktyli. Wśród wielu zalet znajdziemy również m.in.:
- zapobieganie schorzeń zwyrodnieniowych mózgu, czyli chorobie Alzheimera;
- wspomaganie pamięci i zdolności uczenia się;
- pomaganie na poprawę metabolizmu oraz poziomu m.in. cholesterolu;
- pomaganie na zdrowe kości, włosy oraz skórę.
Daktyle są też naturalną alternatywną dla kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Za to syrop daktylowy to zdrowy zamiennik dla cukru.
Czy daktyle zawierają dużo cukru?
W Polsce częściej spotkamy się z suszonymi daktylami. Warto jednak pamiętać, że taka wersja tych owoców ma znacznie więcej kalorii. Mają one również wysoką zawartość cukru, głównie glukozy i fruktozy.
Mimo wszystko jest to ciekawy wybór do urozmaicenia naszej kuchni. Te owoce świetnie się bowiem nadają na deser czy też na śniadanie.