Podróże

Tanie loty z Wrocławia do Sztokholmu. Zobacz miasto pełne muzeów

2024-05-14 18:31

Gdzie polecieć na city break z Wrocławia? W maju i czerwcu idealną opcją może się okazać Sztokholm. W stolicy Szwecji jest już ciepło i słonecznie, a bilety lotnicze są bardzo tanie. Jakie atrakcje czekają na nas na miejscu?

Czy warto odwiedzić Sztokholm? Koniecznie! Położona na 14 wyspach stolica Szwecji ma wiele do zaoferowania. Są tu ciekawe zabytki, które zachwycą każdego. Do tego klimatyczne uliczki, parki i liczne muzea. Sztokholm to idealne miejsce na weekendowy city break. Bilety lotnicze z Wrocławia są bardzo tanie. Co robić w stolicy Szwecji podczas kilkudniowego urlopu? Podpowiadamy.

Tanie loty z Wrocławia do Sztokholmu. Bilety w obie strony za około 130 złotych

Bezpośrednie loty z Wrocławia do Sztokholmu (lotnisko Arlanda) odbywają się trzy razy w tygodniu. Według harmonogramu linii lotniczych Ryanair, połączenie realizowane jest w poniedziałki, środy i piątki. Od czerwca także we wtorki.

Bilety możemy kupić m.in. poprzez wyszukiwarkę lotów na stronie Ryanair, a także w systemie skyscanner.pl. Ceny biletów zaczynają się już od 65 złotych za osobę w jedną stronę.

Przykładowe terminy i ceny lotów dla jednej osoby

  • Wylot z Wrocławia w piątek, 31 maja (godz. 20:55) za 72 złote. Powrót ze Sztokholmu w poniedziałek, 3 czerwca (godz. 18:00) za 65 złotych;
  • Wylot z Wrocławia w piątek, 14 czerwca (godz. 20:55) za 69 złotych. Powrót ze Sztokholmu w poniedziałek, 17 czerwca (godz. 18:00) za 121 złotych;
  • Wylot z Wrocławia w piątek, 21 czerwca (godz. 20:55) za 125 złotych. Powrót ze Sztokholmu w poniedziałek, 24 czerwca (godz. 18:00) za 120 złotych;

Warto pamiętać, że ceny cały czas ulegają zmianie. Lepiej zarezerwować bilety odpowiednio wcześniej. Można też sprawdzać oferty w nocy – jest wtedy szansa na obniżki.

Atrakcje Sztokholmu. Co zobaczyć w stolicy Szwecji?

Sztokholm udało mi się zwiedzić podczas ostatniego weekendu kwietnia. Wówczas w Polsce było już zielono, a w stolicy Szwecji dopiero zauważyłem pąki na drzewach. Mimo chłodnej i deszczowej aury udało się maksymalnie wykonać plan zwiedzania. Miasto jednak warto odwiedzić o każdej porze roku, bo ma swój niepowtarzalny klimat.

Przy dobrej pogodzie koniecznie trzeba udać się na spacer po uliczkach starego miasta, czyli Stortorget. To główny plac miasta, który znajduje się w dzielnicy Gamla Stan. Uwagę turystów zwracają tu kolorowe kamienice. Zobaczymy tu także barokowy kościół św. Marcina, w którym jest XV wieczną figura przedstawiająca św. Jerzego, który pokonuje smoka. Przy tym samym placu jest Akademia Szwedzka, gdzie co roku przyznawana jest nagroda Nobla. Możemy zwiedzić tu też muzeum poświęcone fundatorowi nagrody.

Kolejne budynki warte uwagi w Sztokholmie to m.in. Zamek Królewski, którego historia sięga X wieku. Zabytek wygląda imponująco, zresztą jak wiele innych budynków w stolicy Szwecji. Od razu widać, z jakim rozmachem budowano dawniej tu obiekty. Okazale wygląda również parlament Królestwa Szwecji (Rikstag) – latem można zwiedzać m.in. salę plenarną oraz piękny hol wejściowy.

Muzeum Vasa, czyli perła Sztokholmu

Muzeum Vasa w Sztokholmie to niewątpliwie największa atrakcja stolicy Szwecji. W jego wnętrzach jest ogromny odrestaurowany okręt wojenny z XVII wieku. Miał być jednym z najważniejszych okrętów szwedzkiej floty wojennej. 10 sierpnia 1628 roku okręt zatonął podczas swojego pierwszego próbnego rejsu. Z ciekawostek warto nadmienić, że słynny galeon miał wziąć udział w wojnie z Polską. W 1964 roku wrak Vasy został wydobyty na powierzchnię. Przez kolejne lata prowadzono konserwację okrętu, który przez 333 lata był w wodzie. Wraz z okrętem wydobyto około 14 tysięcy różnych drewnianych przedmiotów, w także około 700 rzeźb. Obecnie galeon, którego charakteryzują bogate zdobienia znajduje się w Muzeum Vasa w Sztokholmie, a jego rekonstrukcja i konserwacja nadal trwa.

Sztokholm na weekend. Jak dojechać z lotniska Arlanda?

Po przylocie na lotnisku Arlanda, żeby dostać się do centrum Sztokholmu możemy skorzystać z autobusów przewoźników takich jak np. Flixbus. Przejazd z lotniska do centrum miasta trwa około 35 minut. Koszt biletu w jedną stronę to ok. 30 złotych. Jest też możliwość dojazdu pociągiem Arlanda Express. Za bilet w obie strony zapłacimy ok. 233 złotych za osobę. Pociąg jedzie 20 minut.

Tanie loty z Wrocławia do Sztokholmu. Zobacz miasto pełne muzeów