To najrzadszy polski motyl. Gdzie można spotkać niepylaka apollo?
Niepylak apollo to jeden z największych i najrzadszych motyli nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jest bardzo okazały, bo jego rozpiętość skrzydeł sięga nawet 8 cm.
- W przeciwieństwie do „typowych” ciem i motyli dziennych brak mu niemal łusek na skrzydłach. Co więcej łuski te odrywają się trudniej niż u jego krewniaków. Dlatego po schwytaniu nie brudzi palców pyłem. Stąd polska nazwa rodzaju „niepylak” - czytamy w dziale Edukacja Ekologiczna na stronie gov.pl.
Przyrodnicy tłumaczą, że motyl ten ma wiele cech niespotykanych u reszty ciem i motyli. Przykładem jest to, że wydaje dźwięki używając skrzydeł. Dawniej padał też ofiarą kolekcjonerów, stąd decyzja o wpisaniu go jako pierwszego motyla świata do Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), która chroni rośliny i zwierzęta zagrożone odłowami.
Co ciekawe, niepylak w Europie występuje przede wszystkim w górach, ale jeszcze 200 lat temu był zauważany na nizinach, m.in. na Mazurach i Mazowszu. Widziano go nawet pod samą Warszawą. Te wyjątkowe motyle można spotkać na górskich terenach otwartych i bezdrzewnych, które są silnie nasłonecznione.
Gdzie w Polsce można spotkać motyla niepylaka apollo?
Przyrodnicy wymieniają najważniejsze, choć nie jedyne miejsca, w których motyl niepylak jest obserwowany:
- Pieniński Park Narodowy - tutaj od lat trwają badania nad apollem
- Karkonoski Park Narodowy - tutaj od 2019 roku trwa wzmacnianie populacji na łąkach u podnóży góry Chojnik,
- Rezerwat „Kruczy Kamień” - gmina Lubawka, Góry Kamienne - tu w lipcu 2019 roku wypuszczono pierwsze 364 osobniki, które zostały wyhodowane w Karkonoskim Banku Genów w Jagniątkowie.
Jak podaje Karkonoski Park Narodowy, niektóre z niepylaków mają też specjalne oznaczenia. Do czego służą?
- Jedne z najrzadszych motyli w Polsce latają w Kruczej Dolinie koło Lubawki i można je tam oglądać. Niektóre urodzone na wolności niepylaki apollo mają numery na skrzydłach. W celu oznakowania zostały odłowione i po nadaniu numeru wypuszczone. Latają też takie, które nie dały się złapać i nie mają numerów. Nadanie numeru w niczym nie przeszkadza motylom, nam ułatwia szacowanie ich populacji bo wiemy, które zostały już policzone, a do tego kiedy numerowany motyl pojawi się gdzieś dalej, w innym siedlisku, od razu będzie wiadomo czy przyleciał z Uniemyśla, z Kruczej Doliny, kamieniołomu w Wojcieszowie czy z Chojnika – piszą przyrodnicy.
Rzadki motyl w Polsce. Niepylak zagrożony jest wyginięciem
Leśnicy wskazują, że obecnie motylom Europy zagrażają najbardziej, m.in. zmiany klimatu, powiększające się miasta, które niszczą siedliska, a także wzrost produkcji rolnej i leśnej. Zagrożeniem są też opryski.
W Karkonoskim Banku Genów od 2016 roku prowadzona jest hodowla niepylaka apollo. Od 2019 roku motyle są wypuszczane w rejonie Chojnika oraz Rezerwatu „Kruczy Kamień”.- W obu lokalizacjach zaczątki dzikich populacji przechodzą każdego roku pełny rozwój w warunkach naturalnych bez ingerencji człowieka. Zgodnie z przyjętą strategią reintrodukcji populacje dzikie są wspierane osobnikami z hodowli z Jagniątkowa, co będzie trwało do osiągnięcia optymalnej liczebności na danym siedlisku. W 2022 roku wybrano 12 nowych lokalizacji o optymalnych warunkach siedliskowych, w których przeprowadzono wysiedlanie gąsienic niepylaka apollo - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Takie motyle to w Polsce rzadkość. Niektóre mają nawet swoje numery. Gdzie można je spotkać?
Polecany artykuł: