Wrocław

Tak wygląda plac Nowy Targ we Wrocławiu. Prace są już na ostatniej prostej

2024-06-13 10:10

Trwają już ostatnie prace związane z przebudową placu Nowy Targ we Wrocławiu. To wyjątkowe miejsce w centrum stolicy Dolnego Śląska mocno się zazieleniło. Zamiast wielkiego betonowego placu pojawiły się rośliny, drzewa i trawy. Kiedy zakończenie inwestycji?

Zielony plac Nowy Targ we Wrocławiu. „Betonozy” już nie będzie

Plac Nowy Targ we Wrocławiu zmienia się na naszych oczach. W ostatnich miesiącach prowadzone są intensywne prace związane z zazielenianiem tego miejsca. Wcześniej była tu jedna wielka „betonoza”, teraz posadzono tu mnóstwo roślin.

- Takim widokiem oczy się radują. To już nie jest gorąca pustynia, tylko piękna oaza – komentuje pani Jadwiga z Wrocławia.

W ramach inwestycji, która kosztowała łącznie 10 milionów złotych m.in. częściowo rozebrano nawierzchnię z kostki i płyt, poprawiono izolację na istniejącym podziemnym parkingu i diametralnie przebudowano plac w miejski park. Wybudowano też system automatycznego nawadniania roślin i drzew.

- Ta inwestycja obejmowała budowę systemów drenażowych i nawadniających, ponieważ te rośliny posadzono na dachu podziemnych konstrukcji. Bez tych systemów funkcjonowanie roślin byłoby niemożliwe – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Do końca wiosny posadzonych zostanie tu łącznie 172 drzew, 193 paprocie, 13 tysięcy traw, 23 tysiące roślin cebulowych, 27 tysiące bylin oraz pnącza. Łącznie na placu Nowy Targ pojawi się około 60 tysięcy roślin. Efekty już można podziwiać, bo prace są właśnie na ostatniej prostej.

- Zakończenie inwestycji powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni, czyli jeszcze latem plac będzie dostępny dla mieszkańców poinformował nam Tomasz Sikora z wrocławskiego magistratu.

Różne gatunki roślin na placu Nowy Targ

Na odnowionym placu Nowy Targ pojawiły się m.in. glediczje – czyli ażurowe drzewa. Są specjalnie dobrane do tego miejsca ze względu na swój ażurowy pokrój.

- Drzewa tego rodzaju, po pierwsze, radzą sobie w trudnych miejskich warunkach, w tym w wysokich temperaturach, ponieważ pochodzą z cieplejszego klimatu. Po drugie nie są zbyt duże, nie obciążają konstrukcji – tłumaczą we wrocławskim urzędzie.

Oprócz drzew na placu pojawiły się też trawy - ostnica bródkowa i cieniutka. Jak tłumaczą w zieleni miejskiej, kwiatostany cieniutkiej osiągają około 40 cm wysokości i kołyszą się nawet przy najmniejszych podmuchach wiatru, co daje malowniczy efekt. Z kolei ostnica bródkowata jest wyższa i rośnie nawet do 70 cm, także faluje na wietrze.

Oprócz roślinności, utworzone zostaną też punkty zasilania pod food trucki. Po całej metamorfozie na plac znów wjadą wozy z jedzeniem. W przyszłości na placu Nowy Targ planowana jest budowa fontanny. Jeśli zapadnie decyzja o jej budowie, miasto ogłosi konkurs na projekt rzeźby, która uzupełni fontannę.

Tak wygląda plac Nowy Targ we Wrocławiu. Prace na ostatniej prostej. Ale zielono!

Quiz. 10 zdjęć Wrocławia sprzed lat. Czy wiesz, gdzie zostały zrobione?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwiejszego. Jak nazywa się obiekt na zdjęciu?
10 zdjęć Wrocławia sprzed lat. Czy wiesz, gdzie zostały zrobione? [QUIZ]