Wrocław

Tak może wyglądać odbudowany Pałac Hatzfeldów we Wrocławiu. Są wizualizacje

2024-07-22 10:25

To będzie kolejna duża inwestycja we Wrocławiu. Odbudowa dawnego Pałacu Hatzfeldów przy ul. Wita Stwosza 32 to jedna z najważniejszych rewitalizacji od zakończenia II wojny światowej. Stworzone zostały dwie wersje koncepcji przebudowy zabytkowych pozostałości obiektu. Wiadomo też, co powstanie w odbudowanym pałacu.

Pałac Hatzfeldów znajdował się przy ul. Wita Stwosza 32 we Wrocławiu, w bardzo bliskiej odległości od wrocławskiego Rynku. Była tu dawna siedziba książęca rodziny Hatzfeldów. Pałac został wybudowany w 1773 roku dla księcia Franza Philippa Adriana von Hatzfelda. Jeszcze przed II wojną światową zaliczał się do największych tego typu obiektów we Wrocławiu i całym regionie.

- Zajmował całą szerokość kwartału pomiędzy ulicami Krowią a św. Wita. Trzy kondygnacje i mezzanino czyniło z miejskiej siedziby Hatzfeldów znaczący element architektury miasta. Zdyscyplinowana elewacja pałacu nawiązywała do najlepszych wzorów włoskich oraz należała do najwybitniejszych tego typu realizacji na skalę europejską – czytamy na stronie rafin-developer.pl.

Niestety, w czasie oblężenia Festung Breslau pałac został mocno zniszczony. Do dziś przetrwały jedynie pozostałości okazałego zabytku. Wkrótce w tym miejscu ma zostać odbudowany wielki gmach.

Pałac Hatzfeldów czeka odbudowa. Będzie w nim hotel

W 2021 roku działkę wraz z pozostałościami dawnego Pałacu Hatzfeldów kupił spółka Rafin. Firma zapowiedziała, że budynek zostanie odbudowany według projektu pracowni "GREG. architekci". Deweloper poinformował, że w odbudowanym pałacu będzie hotel sieci Marriott. Rozpoczęcie odbudowy pałacu planowane jest na przełomie 2024 i 2025 roku. Jak zapowiada inwestor, nowy budynek ma być gotowy w 2027 roku. W środku będzie ok. 150 pokoi, a wnętrza mają nawiązywać do dawnej architektury.

Dwie koncepcje odbudowy historycznego pałacu

Obecnie dwa warianty koncepcji odbudowy zabytku przygotowali architekci GREG z Wrocławia. Pierwszy zakłada całkowitą rekonstrukcję budynku. Mowa tu o odtworzeniu formy, detalu, elementów wystroju architektonicznego, drzwi, okien i gabarytów zabudowy z uwzględnieniem współczesnych wymagań, przepisów oraz nowej funkcji. Jest też powrót do oryginalnej kolorystyki na podstawie badań stratygraficznych. Odbudowa ma być przeprowadzona na podstawie historycznych fotografii, grafik i zachowanych części pałacu. W drugiej koncepcji jest mowa o restauracji - „ze szczególnym wyeksponowaniem zachowanych fragmentów elewacji wskazując jednocześnie na ich autentyczny charakter”.

Niezależnie od tego jaki wariant zostanie wybrany, inwestor musi realizować odbudowę zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków. W założeniach ważna jest m.in. minimalna ingerencja w istniejącą zabytkową strukturę budynku. Przebudowa lub nowe przejścia nie mogą też naruszać układu pomieszczeń i ścian.

- Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzfeldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja pałacu, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia – podkreśla Paweł Rojek, prezes Rafin Developer.

Tak może wyglądać odbudowany Pałac Hatzfeldów we Wrocławiu. Są wizualizacje

Quiz. Rozpoznasz dolnośląskie miasto po rynku? 15/15 to idealny wynik

Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu widzimy Rynek w:
Na zdjęciu widzimy Rynek Starego Miasta w: