Wrocław

Tak ma wyglądać Dworzec Nadodrze. W planach hotel lub biurowiec [wizualizacje]

2023-09-25 14:21

Nowy właściciel zabytkowego Dworca Nadodrze zapowiada jego odnowienie. Inwestor zakłada realizację jednej z dwóch koncepcji: albo powstanie tu biurowiec z restauracją i częścią handlową, albo hotel z nowym budynkiem tuż obok. Pewne jest, że funkcja kolejowa pozostanie, w planie jest też utworzenie izby pamięci o wrocławskich żydach.

Jeden z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu w 2022 roku został sprzedany za ponad 14 milionów złotych. Nabywcą została katowicka firma DL Invest Group XLVII sp. z o.o. Teraz wiemy nieco więcej o planach inwestora.

Dwie koncepcje rozbudowy Dworca Nadodrze. Która zostanie wybrana?

Budynek Dworca Nadodrze powstał w 1868 roku, do rejestru zabytków wpisano go w 1977 roku. Nowy właściciel obiektu właśnie poinformował, jakie ma plany co do zabytku.

- Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania całościowej koncepcji rewitalizacji obiektu wraz z jego rozbudową – informuje nas Dariusz Bartecki, dyrektor nadzoru właścicielskiego DL Invest Group. Jak zaznacza, w planie jest przywrócenie dawnej świetności dworca. Są obecnie dwie koncepcje dla Dworca Nadodrze. Pierwsza zakłada stworzenie biurowca wraz z restauracją, częścią handlową i usługową, a druga koncepcja idzie w kierunku odnowienia dworca pod hotel. Wówczas budynek zostałby rozbudowany. W części zabytkowej dworca byłyby apartamenty premium.

Inwestor chce również utworzyć izbę pamięci poświęconą żydom, którzy byli w czasie wojny byli deportowani z Wrocławia.

- Jak wiadomo z terenu Dworca Nadodrze we Wrocławiu wywożono do obozów koncentracyjnych w okresie III Rzeszy tysiące Żydów, Polaków, Romów. Z tego Dworca odbywały się największe deportacje. Dlatego też podejmujemy wysiłek i wielkie wyzwanie przygotowania poważnego projektu upamiętnienia tysięcy osób deportowanych z Wrocławia oraz z Dolnego Śląska poprzez Dworzec Nadodrze do obozów koncentracyjnych – zapowiada Dariusz Bartecki i dodaje, że firma zwraca się do środowisk naukowych Wrocławia z inicjatywą organizacji serii konferencji naukowych poświęconych deportacji Żydów z Dworca Nadodrze we Wrocławiu oraz organizacji polskich jak i żydowskich zajmujących się tą tematyką.

W nowo powstałym muzeum dowiemy się m.in. co działo się na Dworcu Nadodrze, gdy wybuchała i kończyła się pierwsza wojna światowa 1914-1918, gdy deportowano Żydów z Wrocławia i Dolnego Śląska, czy gdy Niemcy w 1945 roku uciekali przed Armią Czerwoną.

Pasażerowie dalej mogą korzystać ze stacji kolejowej

Na razie nie wiadomo, jaka koncepcja odnowienia dworca zostanie zrealizowana. W tej sprawie prowadzone są rozmowy, także z konserwatorem zabytków. Pewne jest natomiast, że pasażerowie dalej będą korzystać ze stacji Wrocław Nadodrze, a ruch pasażerski będzie się odbywać normalnie.

Tak ma wyglądać Dworzec Nadodrze. W planach hotel lub biurowiec [wizualizacje]