Najdłuższa nazwa miejscowości na Dolnym Śląsku. Wiąże się z nią ciekawa historia

i

Autor: Google Maps

Ciekawostki

Ta miejscowość ma najdłuższą nazwę na całym Dolnym Śląsku. Dasz radę wymówić to bez zająknięcia?

2024-04-10 14:29

Najdłuższa nazwa miejscowości w województwie dolnośląskim ma aż 28 liter, ale i tak jest krótsza od rekordzisty z Polski o 10 liter. Jak brzmi i z jaką historią jest związana miejscowość z najdłuższą nazwą na Dolnym Śląsku? Sprawdź i spróbują ją przeczytać jednym tchem.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej jest najdłuższą nazwą miejscowości w Polsce. Wieś ta znajduje się w województwie podkarpackim. Ma aż 38 liter i 43 znaki. Jednak miejscowości z długą nazwą w kraju mamy zdecydowanie więcej. Niektóre naprawdę są trudne do wymówienia. Sprawdziliśmy, która z nich znajduje się w województwie dolnośląskim.

Najdłuższa nazwa miejscowości na Dolnym Śląsku. Wymówisz ją bez problemu?

Są takie nazwy wsi, które są zabawne, ale i niekiedy trudne do wymówienia, mają wiele znaków i są niezwykle długie. Tak jak chociażby Przedmieście Szczebrzeszyńskie (woj. lubelskie), Jazgarzewszczyzna, czy Szymankowszczyzna (woj. mazowieckie). Dla niektórych osób może być to po prostu językowy koszmar. Także na Dolnym Śląsku możemy się pochwalić wyjątkową nazwą.

Warmątowice Sienkiewiczowskie to jedna z najdłuższych nazw miejscowości w Polsce. Wieś położona jest w województwie dolnośląskim w gminie Krotoszyce nieopodal Legnicy. Miejscowość ma aż 28 liter i 29 znaków. Można zadać sobie od razu pytanie – skąd taka nazwa? Przecież musi mieć związek z Henrykiem Sienkiewiczem. Powieściopisarz nigdy tu nie był, a jednak udało mu się tu pozostawić swój ślad.

Okazuje się, że przymiotnik "Sienkiewiczowskie" nawiązuje do zapisu zawartego w testamencie Alfreda von Olszewskiego, który po przeczytaniu "Krzyżaków" i „Trylogii” zapisał majątek Henrykowi Sienkiewiczowi.

Olszewski był szlachcicem i oficerem pruskim, który wywodził się z polskiej rodziny Olszewskich z Podlasia. Jak się można domyślać napisany przez niego testament wzbudził skandal. Jego potomkowie mieli dziedziczyć pałac i majątek tylko pod pewnymi warunkami. Olszewski domagał się od rodziny powrotu do polskich korzeni - dzieci miały zdać egzamin z j. polskiego i historii Polski oraz zawrzeć małżeństwa z osobami narodowości polskiej. W przypadku nie spełnienia warunków, zarówno pałac jak i majątek miał przejść na Henryka Sienkiewicza.

Gdy Olszewski zmarł próbowano unieważnić testament. Pisarz w końcu zrzekł się darowizny na rzecz dzieci Alfreda von Olszewskiego. W nawiązaniu do całej historii związanej z właścicielem wsi, w 2007 roku nagrano film dokumentalny pt. Testament von Olszewskiego w reżyserii Leszka Wiśniewskiego.

Zabytki w Warmątowicach Sienkiewiczowskich

Miejscowość o najdłuższej nazwie na Dolnym Śląsku może się pochwalić pięknym zabytkowym pałacem z drugiej połowy XVII wieku.

To dawna twierdza graniczna księstwa legnickiego. Zamek ten w 1748 roku przebudowano na barokowy pałac. Dawniej należał do rodziny Olszewskich. Od 1995 roku pałac ma nowych właścicieli. Na terenie pałacu istnieje kapliczka, dwie stodoły z XVIII wieku, stajnia, a także piękny park.

W Warmątowicach Sienkiewiczowskich organizowany jest biwak historyczny - to rekonstrukcja słynnej bitwy nad Kaczawą między armią Napoleona a siłami rosyjsko-pruskimi.

Inne długie nazwy miejscowości na terenie Dolnego Śląska

W województwie dolnośląskim mamy także inne długie nazwy miejscowości. Na liście takich wsi znajdują się m.in. Szczedrzykowice-Stacja, Biedrzychowice Górne, Ludwikowice Kłodzkie, Moczydlnica Klasztorna, Nowa Wieś Goszczańska, Ołdrzychowice Kłodzkie, Stradomia Wierzchnia, czy Wigancice Żytawskie.

Zabytkowy dwór pod Wrocławiem na sprzedaż. Dawniej przyciągał sławnych ludzi

4 inteligentne głośniki w 2024 r. Jakiego asystenta wybrać? Google, Alexa, czy Siri