- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu zawiesił działalność dwóch oddziałów urologicznych.
- Powodem jest brak lekarzy specjalistów, którzy mieli przejść do innego szpitala.
- Sprawa ma drugie dno, a lekarze tłumaczą swoją decyzję brakiem porozumienia z dyrekcją szpitala.
- Dowiedz się, gdzie teraz pacjenci mogą szukać pomocy urologicznej we Wrocławiu.
Bardzo złe wiadomości dla pacjentów urologicznych we Wrocławiu. Jak poinformował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu, z dniem 3 lipca zawieszono działalność Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej. Przyczyną jest brak możliwości zapewnienia specjalistycznej opieki pacjentom.
Szpital szuka urologów: "Podejmujemy intensywne działania"
Dyrekcja szpitala zapewnia, że podejmuje intensywne działania w celu wznowienia działalności oddziałów.
"Szpital podejmuje intensywne działania mające na celu wznowienie działalności ośrodka. Pacjenci wymagający pilnej pomocy urologicznej proszeni są o zgłaszanie się do najbliższych placówek dysponujących oddziałem urologicznym"
– czytamy w komunikacie szpitala.
Sytuacja jest poważna, jak dowiedział się portal radiowroclaw.pl, powodem zamknięcia oddziałów jest odejście kilku doświadczonych specjalistów do szpitala wojskowego przy ul. Weigla.
- Brak lekarzy specjalistów dotyczy ich indywidualnych decyzji zawodowych. Dla dyrekcji szpitala priorytetem jest przywrócenie funkcjonowania oddziału. Ze strony urzędu marszałkowskiego tę sytuację monitorujemy. Jeśli kwestie dotyczą indywidualnych decyzji zawodowych i braku kontynuacji współpracy to priorytetem jest teraz znalezienie takiego rozwiązania aby oddział urologiczny mógł jak najszybciej wznowić swoje działanie - powiedział Radiu Eska Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Lekarze mówią o brak porozumienia ze szpitalem
Sprawa ma jednak drugie dno. Na stronie 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego pojawiło się oświadczenie, w którym lekarze odpierają zarzuty o "podkupieniu" specjalistów.
„Decyzja o zakończeniu współpracy z Oddziałem Urologii WSSK (październik 2024 r.) była efektem braku porozumienia co do warunków dalszej współpracy, wynikającego ze spadku wzajemnego zaufania oraz odmiennej wizji kierownictwa szpitala, dotyczącej rozwoju Oddziału"
– czytamy w oświadczeniu.
Lekarze podkreślają, że do szpitala wojskowego przeszli dopiero w lutym 2025 roku, po wygranym konkursie ofert. Dodają również, że jeszcze w czerwcu 2024 roku nikt z zespołu nie przewidywał takiego rozwoju sytuacji.
Gdzie szukać pomocy urologicznej we Wrocławiu?
Co zatem mają zrobić pacjenci, którzy potrzebują pilnej pomocy urologicznej? Oprócz szpitala przy ul. Weigla, oddziały urologiczne działają także w:
- Szpitalu przy ul. Borowskiej
- Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii
Wiadomo jednak, że po pomoc w placówkach trzeba ustawiać się w kolejkach.