Zgorzelec składa skargę do KE. „Musimy powiedzieć Brukseli: tak żyć się nie da”

2025-07-09 10:03

Władze Zgorzelca postanowiły interweniować w Komisji Europejskiej w sprawie niemieckich kontroli granicznych. Burmistrz miasta, Rafał Gronicz, podkreśla, że sytuacja na pograniczu jest nie do zniesienia i wpływa destrukcyjnie na życie mieszkańców oraz lokalną gospodarkę. Miasto zbiera podpisy pod skargą zarówno w Polsce, jak i po stronie niemieckiej.

Zgorzelec składa skargę do KE. „Musimy powiedzieć Brukseli: tak żyć się nie da”

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Zgorzelec alarmuje: Kontrole graniczne paraliżują miasto!

Mieszkańcy Zgorzelca mają dość! Władze miasta zdecydowały się na desperacki krok i planują złożyć oficjalną skargę do Komisji Europejskiej w związku z uciążliwymi kontrolami granicznymi, prowadzonymi przez niemieckie służby. Jak podkreśla burmistrz Zgorzelca, Rafał Gronicz, sytuacja stała się nie do zniesienia:

Zgorzelec kolejny raz jest sparaliżowany. Ta sytuacja powtarza się co jakiś czas, kiedy Niemcy wprowadzili kontrole graniczne

- mówił już w czerwcu burmistrz Zgorzelca.

Burmistrz Zgorzelca: "Tak żyć się dalej nie da!"

Rafał Gronicz nie kryje frustracji. Jego zdaniem, kontrole graniczne negatywnie wpływają na wszystkie aspekty życia w Zgorzelcu. Władze miasta próbowały już interweniować na różnych szczeblach, kontaktując się z lokalnymi politykami, posłami, wojewodą, a nawet z Kancelarią Premiera. Niestety, bezskutecznie.

- Musimy zwrócić uwagę w Brukseli, że tak żyć się dalej nie da. Nie możemy być paraliżowani przez ruch samochodowy, który zmierza do granicy po każdym długim weekendzie

- zaznacza włodarz miasta

Urząd Miasta Zgorzelec uruchomił punkty, w którym mieszkańcy mogą podpisać skargę do Komisji Europejskiej. Jak czytamy w komunikacie:

"Wielogodzinne zatory drogowe, ograniczona dostępność do miejsc pracy, edukacji i usług publicznych po obu stronach granicy oraz postępujące zakłócenia w życiu społecznym i gospodarczym – to główne przesłanki dla podjęcia tej inicjatywy."

Gdzie można podpisać listę poparcia?

Listę poparcia dla skargi można podpisać w następujących miejscach:

  • Punkt Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Zgorzelec (ul. Domańskiego 7)
  • Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8A
  • Urząd Gminy Zgorzelec, ul. Kościuszki 70
  • Urząd Miasta i Gminy Bogatynia, ul. Daszyńskiego 1
  • BOK Urzędu Miasta i Gminy Pieńsk, ul. Bolesławiecka 29
  • BOI Urzędu Miasta i Gminy Węgliniec, ul. Sikorskiego 3
  • siedziba Grünes Regionalbüro – BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN przy Jakobstraße 31 w Görlitz i w biurze BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN w Zittau, Weberstraße 36
  • BOK Urząd Miejski w Zawidowie – ul. Plac Zwycięstwa 21/22, 59-970 Zawidów (od 26.06.2025r.)

Zbiórka podpisów potrwa do 15 lipca 2025 roku. Dodatkowo, w wybrane dni skargę będzie można podpisać w mobilnych punktach na terenie miasta - najbliższy z nich pojawi się 10 lipca (czwartek) w sklepie Kaufland przy ul. Armii Krajowej 29, w godz. 9:00–15:00.

Apel władz Zgorzelca

Władze Zgorzelca apelują do wszystkich, którym leży na sercu dobro miasta i regionu, o wyrażenie swojego poparcia dla skargi do Komisji Europejskiej.

- Utrzymujące się kontrole graniczne blokują miasto, zagrażają bezpieczeństwu publicznemu, utrudniają życie mieszkańców, negatywnie wpływają na lokalną gospodarkę, generują szkody środowiskowe

- czytamy na stronie miasta Zgorzelec.

Polska wprowadziła kontrole graniczne

Przypomnijmy, że od 7 lipca Polska przywróciła kontrole graniczne na granicach z Niemcami i Litwą. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, kontrole te obowiązywać będą przez 30 dni, do 5 sierpnia.

W tym okresie kontrole na granicy z Niemcami będą prowadzone w 52 wyznaczonych miejscach, z czego w 16 punktach będą miały charakter stały.

Top 10 atrakcji w Polanicy‑Zdroju. Co warto zobaczyć w uzdrowiskowym sercu Kotliny Kłodzkiej?