Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce, który od 2001 roku w realny sposób zmienia historie ludzi w potrzebie. Pomoc, którą niosą osoby, tworzące tę akcję nie skupia się jedynie na przygotowywaniu paczek. To bardziej złożony proces, opierający się na wzajemnej interakcji wolontariuszy, rodzin i darczyńców. Ci pierwsi szukają, a następnie współpracują z potrzebującymi.
- Wolontariusze odwiedzają rodziny i przeprowadzają z nimi wywiady, spisują dane, chociażby to, gdzie ktoś pracuje, czy jaki ma status materialny. Jeżeli rzeczywiście stwierdzą, że potrzebują pomocy, następna wizyta to sprawdzenie, czego najbardziej im brakuje. Wówczas spisywane są trzy najważniejsze potrzeby członków danej rodziny. Tak właśnie tworzone są opisy- historie, które kolejno ukazują się przy otwarciu bazy potrzebujących - mówi Anna Szmidt ze Szlachetnej Paczki z Wrocławia. - Jako Szlachetna Paczka my nie dajemy ryby, a wędkę. Osoby, znajdujące się w bazie rodzin potrzebujących powinny starać się poprawić swój status materialny np. szukać zatrudnienia, szkolić się, czy zwyczajnie próbować zmienić swoją sytuację życiową.
Dla osób spełniających wszystkie wymogi przez najbliższe 4 tygodnie darczyńcy będą przygotowywać specjalnie dedykowane podarunki. W poprzedniej edycji w województwie dolnośląskim otrzymało je około 1500 rodzin. W tym roku organizatorzy liczą, że stawka wzrośnie aż do 2000.
Jak zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki i jak przygotować taki prezent ?
Zamienienie się na jeden dzień w Świętego Mikołaja, czyli darczyńcę Szlachetnej Paczki to nic trudnego. Pomóc może niemalże każdy, a dodatkowo taką paczkę można skompletować wspólnie, chociażby z domownikami, przyjaciółmi, czy ze znajomymi z pracy. Zanim jednak zaczniemy zakupowe szaleństwo, musimy się dowiedzieć komu i jak możemy ją sprezentować. Po pierwsze trzeba wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny, a następnie wybrać interesujące nas województwo i powiat, gdzie pojawią się historie potrzebujących rodzin. We Wrocławiu można wesprzeć między innymi Panią Martę oraz jej męża, który dzielnie opiekuje się przykutą do wózka żoną. Największe problemy sprawia mu jej mycie - w małej ciasnej łazience, nie pozwalającej na swobodne poruszanie się. Potencjalny darczyńca może stworzyć dla nich paczkę, składającą się właśnie z brodzika, kabiny prysznicowej i bonu na ich montaż. Dodatkowo na stronie dostępne są filtry, według których wybiera się potrzebujących na przykład: samotność, starość, niepełnosprawność i choroba, czy też nieszczęście, które przytrafiło się w ostatnim roku.
- Po wybraniu danej rodziny na maila osoby, która to zrobiła przyjdzie potwierdzenie wraz z listą potrzeb. Potem indywidualnie lub z grupą udajemy się na zakupy. Co więcej, cały czas jesteśmy w kontakcie w wolontariuszem, kierującym nas przez ten proces. Dla darczyńców będzie również otwarta infolinia. Na stronie Szlachetnej Paczki można znaleźć szczegóły - tłumaczy Anna Szmidt.
Osoby zdecydowane na pomoc mają prawie 4 tygodnie na skompletowanie paczek. 11 i 12 grudnia odbędzie się tak zwany weekend cudów, czyli dostarczanie paczek do magazynów. Ich adresy potencjalni darczyńcy znajdą w opisie historii danej rodziny lub dostaną drogą mailową od wolontariuszy.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!