Duża część Europy odczuwa skutki ograniczenia przez Rosję dostaw gazu, jednak żaden inny kraj nie jest tak narażony na deficyt energii, jak największa gospodarka regionu - wskazuje Bloomberg.
Władze Hanoweru zadecydowały, że ratusz, muzea i zabytki nie będą już podświetlane nocą. Miasto chce w ten sposób ograniczyć zużycie energii o co najmniej 15 proc.
Sytuacja jest nieprzewidywalna. Zależy nam na każdej kilowatogodzinie i zabezpieczeniu infrastruktury krytycznej –
– wyjaśnia burmistrz Belit Onay, podkreślając, że z programu oszczędzania energii zwolnione są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, domy opieki i szpitale.
Na tym jednak nie koniec. Kolejne miasta idą o krok dalej. W szkołach i przedszkolach brakuje wody!
Władze miasta Zwickau w Saksonii zamierzają wyłączyć ciepłą wodę w szkołach i przedszkolach. – Wszyscy jesteśmy zobowiązani do stawienia czoła tej trudnej sytuacji, by w ten sposób poradzić sobie z kryzysem energetycznym i gazowym – oświadczyła we wtorek burmistrz Silvia Queck-Haenel. Jak podaje portal Dw.com, burmistrz wymieniała przy tym zarówno administrację publiczną, jak i firmy oraz osoby prywatne. Chodzi m.in. o zakręcenie kurka z ciepłą wodą w budynkach administracji miejskiej i podległych instytucji. Dotyczy to także szkół i przedszkoli, ale również muzeów. –Woda zostanie wyłączona tam, gdzie jest to możliwe i dopuszczalne – zapowiedział rzecznik miasta.
Chodzi zwłaszcza o umywalki do mycia rąk oraz sanitariaty. Według rzecznika, miasto chce realizować ten plan w krótkim czasie i krok po kroku. Jak zaznacza dalej portal, uczniowie odczują skutki dopiero za kilka tygodni, gdyż początek roku szkolnego w Saksonii przypada na 29 sierpnia.