To nie przypadek, że w Wigilię jemy akurat karpia, makowca, barszcz z uszkami czy pierogi. Okazuje się, że każda z tych potraw ma swoją określoną symbolikę i do czegoś nawiązuje. Zanim więc zasiądziecie do wieczerzy wigilijnej, to przeczytajcie o symbolice poszczególnych potraw świątecznych.
Co symbolizują poszczególne potrawy świąteczne?
Karp. Symbolika
Ryba to symbol płodności oraz odrodzenia. Zapewnia spokój w kolejnym, nadchodzącym roku, warto więc karpia spróbować. Dodatkowo ryba jest symbolem chrześcijaństwa.
Barszcz z uszkami
Ma zapewnić urodę, a ponadto zapewnia powodzenie i pomyślność.
Pierogi z kapustą i grzybami. Symbolika
Tak, tak, pierogi też mają określoną symbolikę. Kapusta i grzyby mają nam zapewnić dobrobyt.
Kluski z makiem albo makowiec. Symbolika
Chodzi o mak, który symbolizuje dostatek, bogactwo i urodzaj. Dodatkowo makowiec symbolizuje łączność świata żywych ze światem zmarłych.
Piernik. Symbolika
To znów symbol dobrobytu. Istnieje też przesąd, że kto natrafi na kawałek piernika ze śliwkami, ten będzie miał dużo energii i sił życiowych. Zatem nie zapomnijcie dodać śliwek do piernika! Śliwki są symbolem harmonii umysłu.
Kutia
To również potrawa z makiem. Kutia dodatkowo symbolizuje pojednanie z Bogiem, bo pszenica, która znajduje się także w kutii, symbolizuje nieśmiertelność. Migdały, które również dodaje się do kutii, symbolizują radość i mądrość.
Chleb. Symbolika
O symbolice chleba słyszymy już przy okazji świąt wielkanocnych, bo przecież to jeden z tych produktów, które wkładamy do wielkanocnego koszyka. A co symbolizuje na święta Bożego Narodzenia? Dobrobyt, pomyślność i mądrość życiową. Siłę do podejmowania dobrych decyzji.
Orzechy. Symbolika
Orzechy to symbol szczęścia i spokojnego snu.
Polecany artykuł: