Studenci z Wrocławia będą pomagać lekarzom. Dostaną za to pieniądze

i

Autor: Pexels.com zdj. ilustracyjne

Wrocław

Studenci z Wrocławia będą pomagać lekarzom. Dostaną za to pieniądze

2025-04-01 17:16

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu uruchamiają nowy program pod nazwą "Student Asystentem Lekarza". Studenci ostatnich lat medycyny będą wspierać lekarzy w szpitalach, zdobywając cenne doświadczenie. Za swoją pomoc otrzymają wynagrodzenie.

Lekarze we Wrocławiu będą mieli asystentów. Kto może nimi zostać?

"Student Asystentem Lekarza" to pilotażowy program, który uruchamiają Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK). W praktyce dzięki programowi, studenci ostatnich lat studiów medycznych będą odciążać lekarzy w ich codziennych obowiązkach, a w zamian otrzymają za to godziwe wynagrodzenie.Kto może zostać asystentem lekarza?

Program skierowany jest do studentów IV-VI roku kierunku lekarskiego UMW. Będą oni wspierać lekarzy w następujących klinikach USK:

  • Instytut Chorób Serca
  • Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej
  • Klinika Nefrologii, Medycyny Transplantacyjnej i Chorób Wewnętrznych
  • Klinika Neurologii
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)

Dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Robert Zymliński w komunikacie uczelni podkreśla, że to odpowiedź na potrzeby studentów i realne wsparcie dla lekarzy:

"Sami studenci wielokrotnie podkreślali, że chcieliby mieć taką możliwość, a po drugie jako lekarz wiem, że bezpośrednia praca na oddziale jest bezcenna i idealnie uzupełnia wiedzę przekazywaną na zajęciach".

Dodatkowym atutem jest wynagrodzenie, które pozwoli studentom skupić się na rozwoju zawodowym, bez konieczności wyboru między pracą zarobkową a zdobywaniem doświadczenia.

Program "Student Asystentem Lekarza" we Wrocławiu. Będą dwa etapy

Program wprowadzony przez wrocławskie uczelnie podzielony jest na dwa etapy:

  • Wolontariat: Każda z klinik przyjmie pięciu studentów na wolontariat. To czas na wzajemne poznanie i ocenę współpracy.
  • Zatrudnienie: Po okresie wolontariatu, trzy osoby z każdej kliniki otrzymają ofertę pracy na umowę-zlecenie.

Podczas rekrutacji brane pod uwagę będą: średnia ocen ze studiów, działalność naukowa (udział w konferencjach, publikacje), aktywność w studenckich kołach naukowych i organizacjach, doświadczenie w wolontariacie w USK.

Uczelnia wyjaśnia, że do zadań studentów będzie należeć m.in.:

  • Praca z dokumentacją medyczną
  • Wystawianie skierowań i zwolnień lekarskich (po uzyskaniu uprawnień)
  • Obsługa systemów informatycznych
  • Udzielanie informacji i wsparcia pacjentom

"Możliwość pracy na konkretnym oddziale pozwoli nam na głębsze zrozumienie specyfiki danej dziedziny medycyny, co z pewnością ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących przyszłej ścieżki zawodowej"

– powiedział cytowany przez USK student Andrzej Mrożek, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej.

Tutaj zaczął się dramat powodzian. Właśnie zakończono prace na zbiorniku w Stroniu Śląskim