Lekarze we Wrocławiu będą mieli asystentów. Kto może nimi zostać?
"Student Asystentem Lekarza" to pilotażowy program, który uruchamiają Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK). W praktyce dzięki programowi, studenci ostatnich lat studiów medycznych będą odciążać lekarzy w ich codziennych obowiązkach, a w zamian otrzymają za to godziwe wynagrodzenie.Kto może zostać asystentem lekarza?
Program skierowany jest do studentów IV-VI roku kierunku lekarskiego UMW. Będą oni wspierać lekarzy w następujących klinikach USK:
- Instytut Chorób Serca
- Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej
- Klinika Nefrologii, Medycyny Transplantacyjnej i Chorób Wewnętrznych
- Klinika Neurologii
- Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)
Dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Robert Zymliński w komunikacie uczelni podkreśla, że to odpowiedź na potrzeby studentów i realne wsparcie dla lekarzy:
"Sami studenci wielokrotnie podkreślali, że chcieliby mieć taką możliwość, a po drugie jako lekarz wiem, że bezpośrednia praca na oddziale jest bezcenna i idealnie uzupełnia wiedzę przekazywaną na zajęciach".
Dodatkowym atutem jest wynagrodzenie, które pozwoli studentom skupić się na rozwoju zawodowym, bez konieczności wyboru między pracą zarobkową a zdobywaniem doświadczenia.
Polecany artykuł:
Program "Student Asystentem Lekarza" we Wrocławiu. Będą dwa etapy
Program wprowadzony przez wrocławskie uczelnie podzielony jest na dwa etapy:
- Wolontariat: Każda z klinik przyjmie pięciu studentów na wolontariat. To czas na wzajemne poznanie i ocenę współpracy.
- Zatrudnienie: Po okresie wolontariatu, trzy osoby z każdej kliniki otrzymają ofertę pracy na umowę-zlecenie.
Podczas rekrutacji brane pod uwagę będą: średnia ocen ze studiów, działalność naukowa (udział w konferencjach, publikacje), aktywność w studenckich kołach naukowych i organizacjach, doświadczenie w wolontariacie w USK.
Uczelnia wyjaśnia, że do zadań studentów będzie należeć m.in.:
- Praca z dokumentacją medyczną
- Wystawianie skierowań i zwolnień lekarskich (po uzyskaniu uprawnień)
- Obsługa systemów informatycznych
- Udzielanie informacji i wsparcia pacjentom
"Możliwość pracy na konkretnym oddziale pozwoli nam na głębsze zrozumienie specyfiki danej dziedziny medycyny, co z pewnością ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących przyszłej ścieżki zawodowej"
– powiedział cytowany przez USK student Andrzej Mrożek, przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej.