ZOO Wrocław

Spójrzcie na te słodkie oczka! Pantery śnieżne przyszły na świat w ZOO Wrocław [ZDJĘCIA]

2023-06-22 10:43

Wrocławskie zoo świętuje - pantery śnieżne Nastasja i Nurek doczekały się kolejnych dwóch młodych. Obecnie kocięta są na tyle małe, że nie można nawet określić ich płci, jednak, jak zapewnia zapewnia zoo, rozwijają się i przybierają na wadze prawidłowo.

No spójrzcie tylko na te słodkie oczka! Dwie młodziutkie pantery śnieżne przyszły na świat we wrocławskim zoo. Obecnie maluchy nie są dostępne jeszcze dla zwiedzających, a zanim wyjdą na wybieg muszą najpierw odpowiednio i zdrowo się rozwinąć. Póki co opiekuje się nimi mama, która w kotniku uczy maluchy, jak radzić sobie w dorosłym życiu.

Pantery śnieżne we Wrocławiu łączy wyjątkowa miłość

Co ciekawe, nowonarodzone kocięta to nie pierwsze dzieci Nastazji i Nurka - panter śnieżnych z wrocławskie zoo. Dwa lata temu sympatyczna para również wydała na świat potomstwo.

"To nie pierwsze młode irbisy we wrocławskim zoo. Dwa lata temu urodziły się Mila i Makalu, których imiona nawiązywały do nazw wysokich górskich szczytów środkowej Azji. Mila wciąż przebywa w naszym zoo, natomiast Makalu w maju wyjechał do francuskiego ZooParc de Trégomeur. Tam będzie miał szansę poznać partnerkę i doczekać się potomstwa, co jest niezwykle ważne dla hodowli zachowawczej tego gatunku" - informuje wrocławskie zoo.

Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie

Jak będą nazywały się małe pantery śnieżne?

Kocięta nie mają jeszcze swoich imion. Nieznana jest jeszcze nawet ich płeć. Obecnie ich waga wynosi kolejno 2 i 2,5 kg. ZOO Wrocław ma już jednak jednak pewien plan - młode, wzorem starszego rodzeństwa, również mają nosić imiona po górskich szczytach. Jak przekonuje wrocławskie zoo, nazwanie panter nie będzie jednak wcale takie łatwe. Imię musi być bowiem „wolne”, odpowiednio dźwięczne i pasujące do charakteru pięknych kotów.

Panter śnieżnych jest mało na świecie

ZOO Wrocław stara się wspierać ten gatunek zwierząt, współpracując z organizacją, która działa na terenie występowania irbisów – w wysokich partiach gór środkowej Azji. Snow Leopard Trust stara się chronić pantery i edukować lokalną społeczność. Tubylcy od wielu lat atakowali pantery śnieżne, które atakowały ich zwierzęta hodowlane. Organizacja uczy, jak mieszkańcy powinni zabezpieczać swoje stada.

"Narodziny kolejnych młodych to dla nas ogromny sukces i szansa na zwiększenie populacji tego zagrożonego wyginięciem gatunku. Hodowla zachowawcza panter śnieżnych jest przyświecającym nam celem. Szacuje się, że globalna populacja panter śnieżnych liczy ok. 4-7 tys. osobników, a w ciągu ostatnich dwóch dekad spadła o co najmniej 20% z powodu utraty siedlisk, utraty bazy pokarmowej, kłusownictwa i prześladowań" - objaśnia ZOO Wrocław.