Powszechne spisy ludności przeprowadzane są raz na 10 lat, ostatni miał miejsce w 2011 roku. Spisy powszechne to – jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny - czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Obejmują całą populację, a dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Można być pewnym, iż dane te są całkowicie bezpieczne, nie dostaną się w żadne niepowołane ręce i przetwarzane będą wyłącznie przez Główny Urząd Statystyczny. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy dla wszystkich osób zamieszkujących Polskę.
Podstawową formą udziału w spisie jest samospis internetowy, w którym osobiście odpowiadamy na pytania zawarte w ankiecie. Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły jednak dokonać takiego spisu, mogą skorzystać z opcji spisania się przez telefon na infolinii spisowej, obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku od 8 do 18 pod numerem: 22 279 99 99. Infolinia jest odpłatna.
Istnieje także trzecia możliwość spisania się. Możemy zrobić to osobiście - w stałych bądź mobilnych punktach spisowych.
Stałe punkty spisowe we Wrocławiu w budynkach Urzędu Miejskiego:
- Pl. Nowy Targ 1-8, czynne od poniedziałku do piątku, w godz. 8-15, - pok. 115 lub 116 - I piętro- pok. 411 lub 413 - IV piętro (winda), dodatkowy dzień spisowy w sobotę 17 lipca, w godz. 10-16;
- Ul. Bogusławskiego 6, czynne od poniedziałku do piątku , -pok. 356 - III piętro (winda), dodatkowy dzień spisowy w sobotę 24 lipca, w godz. 8-13
Mobilne punkty spisowe we Wrocławiu
Od 12 lipca w różnych lokalizacjach na terenie Wrocławia i terminach, będą tworzone mobilne punkty spisowe:
- 12-16 lipca (poniedziałek-piątek) w godz. 8-16, w budynku Centrum Usług Informatycznych, ul. Namysłowska 8
- 14 lipca (środa) w godz. 9-15, w budynku Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6;
- 15 lipca (czwartek) w godz. 9-15, w budynku Przestrzeni Trzeciego Wieku, pl. Solidarności 1.