Ćwiczenia mają być proste, z którymi każdy sobie poradzi. W rehabilitacji po covidzie najważniejsza jest systematyczność, w związku z tym, warsztaty będą prowadzone regularnie.
- To będzie terapia przez śpiew. Z jednej strony chcemy poprawiać wydolność oddechową, ale z drugiej strony także nastrój. Śpiew daje nam radość życia i my chcemy tę radość również przywracać. To będą także zajęcia z baletu, aby poprawić koordynacje. Przy okazji wykonując ruchy mobilizujemy układ oddechowy - mówi Bożena Ślabska, koordynatorka projektu „Opera daje oddech”.
Ćwiczenia nauczą nas oddychać przeponą
Akcja prowadzona jest we współpracy z Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc, którego specjaliści będą czuwać nad jej realizacją. Cały program fizjoterapii układu oddechowego, obejmujący specjalnie dobrane ćwiczenia fizyczne, został przygotowany po konsultacjach z lekarzami.
- Dzięki takim ćwiczeniom śpiewu uczymy się technik prawidłowego oddechu, szczególnie oddechu torem przeponowym. Jest on torem lepszym w oddychaniu. Odpowiada mniej więcej za 80 procent naszych możliwości oddechowych a bardzo rzadko go wykorzystujemy. Bardzo często oddychamy klatką piersiową, a przepona jest ważnym mięśniem, który poprawia nam funkcje układu oddechowego - dodaje dr Maciej Mraz fizjoterapeuta z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.
Warsztaty będą się odbywać przy akompaniamencie fortepianu trzy razy w tygodniu i poprowadzą je Anna Szopa – Balet Opery Wrocławskiej (część ruchowa) i Aleksandra Malisz - Chór Opery Wrocławskiej (część oddechowa). Do programu „Opera daje oddech” można zgłaszać się poprzez e-mail [email protected] lub telefonicznie pod numerem: +48 71 370 88 84 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16). Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Polecany artykuł: