Wrocław

Słynny budynek ZETO we Wrocławiu przejął nowy właściciel. Jakie ma plany?

2024-06-06 15:24

Kultowy budynek w centrum Wrocławia ma nowego właściciela. Chodzi o modernistyczny biurowiec ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich. O obiekcie głośno było od kilku lat, a w ubiegłym roku do urzędu miasta trafił nawet wniosek o jego wyburzenie. Nie zgodzono się jednak na to. Co teraz planuje nowy właściciel?

ZETO, czyli Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej to budynek, który powstał w latach 1967-1969 i jedno z najstarszych w Polsce przedsiębiorstw informatycznych. Budynek przy ul. Ofiar Oświęcimskich 7-13 zaprojektowany został przez wrocławskich architektów Annę i Jerzego Tarnawskich. Jak podkreślał już kilka lat temu wojewódzki konserwator, ZETO jest przykładem powojennego modernizmu, wyrażonym w tym przypadku w doskonałych proporcjach bryły (…)”.

Dawniej w obiekcie znajdowały się cyfrowe maszyny, czyli prototypy komputerów produkcji polskiej. Jednym z charakterystycznych elementów budynku jest terakotowa mozaika na elewacjach.

W poprzednich latach o ZETO było głośno, choćby z tego powodu, że do prezydenta miasta trafił wniosek o wyburzenie budynku. Obiekt, który znajduje się w historycznym obszarze Starego Miasta we Wrocławiu został wpisany jednak do rejestru zabytków. Miasto nie zgodziło się na zniszczenie budynku.

Nowy właściciel przejął budynek ZETO we Wrocławiu. Jakie ma plany?

Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że kultowy budynek ZETO jest w rękach nowego właściciela. Deweloper zamieścił w sieci ogłoszenie.

- Najstarsze centrum nowych technologii w Polsce, powstałe w powojennym modernizmie w całości do wynajęcia (na najbliższy rok) – czytamy w ogłoszeniu.

W ogłoszeniu firmy HEA Deweloper z Wrocławia czytamy m.in. że budynek ma powierzchnię 3 tys. metrów kwadratowych i posiada cztery kondygnacje, w tym piwnicę. Obiekt można wynająć od 6 do 12 miesięcy, a cena najmu to 49 tys. zł plus opłaty.

W obiekcie zdaniem właściciela jest możliwość prowadzenia np. drobnych usług, biura, kancelarii, magazynu, sortowni, czy punktu przeładunkowego. Na razie sam deweloper nie ma pomysłu na budynek. Wiadomo jednak, że musi współpracować z konserwatorem zabytków, bo ZETO figuruje w gminnej ewidencji zabytków.

Na parterze ZETO jest hol, a także sala maszyn, na poszczególnych kondygnacjach są pracownie i sale konferencyjne, a w środku budynku patio z tarasem, gdzie była dawniej kawiarnia.

Słynny budynek ZETO we Wrocławiu ma nowego właściciela. Jakie ma plany?