Sensacyjne odkrycie pod Wrocławiem! Archeolodzy znaleźli nieznane krypty i renesansowy dwór

i

Autor: Wikimedia Commons

Dolny Śląsk

Sensacyjne odkrycie pod Wrocławiem! Archeolodzy znaleźli nieznane krypty i renesansowy dwór

2025-04-22 11:09

Prusice, malownicze miasteczko na Dolnym Śląsku, kryje w sobie wiele tajemnic. Najnowsze badania archeologiczne przyniosły sensacyjne odkrycia – nieznane krypty grobowe w kościele św. Jakuba Apostoła oraz ślady renesansowego dworu!

Prusice to niewielkie miasteczko położone około 30 km na północ od Wrocławia. To malownicza miejscowość, która potrafi zaskoczyć swoimi historycznymi skarbami. Podczas kompleksowej inwentaryzacji Starego Miasta, archeolodzy dokonali ważnego odkrycia. W kościele św. Jakuba Apostoła odnaleziono nieznane krypty grobowe, a badania georadarowe ujawniły przypuszczalne pozostałości renesansowego dworu. Do tej pory znany był on jedynie ze źródeł pisanych i ikonograficznych.

Tajemnice kościoła św. Jakuba Apostoła w Prusicach

Gotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła powstał w drugiej połowie XV wieku. Jak się okazało, budynek ten skrywał nieznane tajemnice. Badania georadarowe przeprowadzone wewnątrz świątyni ujawniły bowiem istnienie krypt grobowych. Dwie z nich znajdują się blisko ołtarza, co może oznaczać, że pochowano w nich osoby o wysokim statusie społecznym.

"Pochówki w pobliżu ołtarza miały wówczas ogromne znaczenie i były zarezerwowane wyłącznie dla osób o znacznej pozycji społecznej"

– wskazuje dr Renata Faron-Bartels z Urzędu Miejskiego w Prusicach.

W kościele znajduje się również unikatowa w skali kraju barokowa kaplica grobowa marszałka polnego Melchiora von Hatzfeldta. Badania georadarowe pozwoliły zlokalizować podziemny korytarz prowadzący do wnętrza grobowca od strony prezbiterium.

Odkrycie renesansowego dworu

Równie ekscytującym odkryciem jest zlokalizowanie pozostałości renesansowego dworu, który do tej pory znany był jedynie ze źródeł pisanych i ikonograficznych. Prof. Fabian Welc z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który prowadził badania georadarowe, podkreśla, że dwór ten sytuowany był poza murami miejskimi, w pobliżu bramy południowej.

"Planowane w przyszłości dalsze prace georadarowe na pobliskim obszarze podgrodzia rzucą być może więcej światła na tę kwestię"

– podsumował prof. Welc.

Badania wskazują, że dwór został rozebrany na początku XX wieku, a teren wraz z przyległym ogrodem posłużył w 1911 roku do budowy kościoła ewangelickiego. Profilowania georadarowe ujawniły fundamenty prostokątnego budynku, posadowionego na ceglano-kamiennych fundamentach, znajdujące się przed fasadą główną XX-wiecznego kościoła ewangelickiego.

Prusice to miasto z bogatą historią

Prusice to miejscowość z historią sięgającą średniowiecza. Miasto może poszczycić się licznymi zabytkami z różnych epok. Odkrycie krypt grobowych i renesansowego dworu to kolejne dowody na bogate dziedzictwo tego dolnośląskiego miasteczka. Badania archeologiczne, prowadzone przez prof. Fabiana Welca, rzucają nowe światło na historię Prusic i pozwalają lepiej poznać przeszłość tego miejsca.

"Chęć poznania nieznanych lub mało znanych początków Prusic stała się podstawą decyzji miejscowych władz wykonania kompleksowej, nieinwazyjnej inwentaryzacji szczególnych obszarów i obiektów Starego Miasta”

– informuje dr Renata Faron-Bartels.

Odkrycia w Prusicach to kolejny dowód na to, jak wiele tajemnic kryje jeszcze ziemia. Badania archeologiczne w tej miejscowości będą kontynuowane. 

Źródło: PAP.

Strzelanina w Prusicach. Wstrząsające okoliczności zbrodni
Wrocław Radio ESKA Google News