Ruszają konsultacje ws. Alei Północnej. Nowa droga uspokoi ruch na północy Wrocławia!

i

Autor: Google Maps

Ruszają konsultacje ws. Alei Północnej. Nowa droga uspokoi ruch na północy Wrocławia!

2023-01-27 13:11

Aleja Północna jest kolejną inwestycją miasta, która ma poprawić komfort życia na wrocławskich osiedlach. Droga, która połączy rejon ul. Poświęckiej z ul. Bolesława Krzywoustego, odciąży jednocześnie ruch na Sołtysowicach, Polanowicach i Poświętnem.

Aleja Północna ma zaczynać się w okolicach ul. Poświęckiej, a kończyć przy ul. Bolesława Krzywoustego. Odciąży ona przede wszystkim mieszkańców okolicznych osiedl, którzy aktualnie muszą zmagać się ze sporym ruchem na okolicznych jezdniach. Drogi te często nie są przystosowane do aż tak wielu poruszających się po nich pojazdów - miejscami bywają bardzo wąskie. 

Aleja Północna we Wrocławiu - co jej budowa da mieszkańcom?

Budowa nowej drogi ma przede wszystkim odciążyć wrocławian, którzy swoje lokum mają na północy miasta. Mówimy tu o rejonach takich jak Sołtysowice, Polanowice i Poświętne. 

"To jest około 6 kilometrów nowej ulicy. Jej zadaniem jest uporządkowanie sytuacji z przejazdem samochodów przez ulice, które nie są do tego dostoswane, by prowadzić ruch między północnymi osiedlami. To są wąskie ulice do obsługi osiedli i nie powinny służyć do tego, żeby przejeżdżać z jednego rejonu miasta do drugiego" - mówi nam Monika Kozłowska-Święconek Dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Aleja Północna we Wrocławiu - budowę drogi poprzedzą konsultacje społeczne

Jak zaznacza nasza rozmówczyni, właśnie ruszyły konsultacje społeczne. Przedstawiciele miasta chcą wyjść naprzeciw mieszkańców i poznać ich perspektywę na budowę nowej drogi. Dowiedzieć się, co ich zdaniem jest ważne, a także na co warto zwrócić szczególną uwagę.

"Jesteśmy na etapie projektowania. To jest bardzo długi odcinek i trudny projektowo. Zaczynamy rozmowy z mieszkańcami, by ten projekt im przedstawić. Jest on robiony w nietypowy sposób - ulica przebiega przez znaczną część niezabudowanych i zielonych terenów, więc zaczęliśmy projektowanie od inwentaryzacji przyrodniczej. Po identyfikacji ważnych miejsc, projektanci poprowadzili drogę tak, by nie zagrażała cennym okazom flory i fauny" - dodaje Monika Kozłowska-Święconek.

Aleja Północna we Wrocławiu - na co mogą wpłynąć mieszkańcy?

O ile konsultacje społeczne to dobra praktyka, o tyle ważne, by nie było to jedynie zagranie PR-owe, a realna chęć wysłuchania głosu okolicznej społeczności. Czy w przypadku Alei Północnej głos mieszkańców będzie brany pod uwagę?

"Mieszkańcom zostanie przedstawiony projekt i będą mogli wypowiedzieć się na każdy temat. Z punktu widzenia mieszkańców ważne są powiązania w rejonie osiedli, nowe drogi rowerowe, w jaki sposób ukształtowane są skrzyżowania i gdzie przewidziane są trasy autobusowe. To będzie bardzo szeroki temat konsultacyjny. Warto zwrócić uwagę, że w ramach projektu, powstaje również projekt bezkolizyjnego przejścia, czyli wiaduktem, nad linią kolejową" - kończy Monika Kozłowska-Święconek.

Dokumentacja ma zostać skończona jeszcze w tym roku. 31 stycznia odbędzie się spotkanie dla wszystkich mieszkańców, a następnie odbędą się spotkania z radami osiedlowymi. Konsultacje potrwają do 14 lutego.