To przełomowa decyzja w Kościele. Na terenie diecezji kieleckiej posługę zaczną żonaci mężczyźni. To w związku z wprowadzeniemprzez biskupa Jana Piotrowskiego diakonatu stałego. Informacje zostały przekazane wiernym podczas niedzielnych mszy świętych.
Czytaj także: Papież Franciszek z mocnym apelem do Władimira Putina! To pierwszy tak bezpośredni głos od początku wojny w Ukrainie
Diakonat stały: Na czym polega?
Diakonat stały w Polsce funkcjonuje już od kilkunastu lat, ale wciąż nie jest to popularna posługa. Jako pierwszy diakonat stały w Polsce wprowadził w 2005 roku biskup toruński. Obecnie w całej Polsce to 81 mężczyzn.
Mężczyźni, którzy zostali wyświęceni na diakonów, mogą m.in. wygłaszać kazania, udzielać chrztu, rozdawać komunię czy przewodniczyć obrzędom pogrzebowym. Nie mogą jednak odprawiać mszy świętej.
Diakonat stały: Jakie warunki trzeba spełnić?
Na diakona może być wyświęcony mężczyzna w stanie wolnym, ale musi mieć minimum 25 lat. Co ciekawe, funkcję tę może pełnićtakże żonaty mężczyzna. W tym przypadku, musi mieć minimum 35 lat i być w małżeństwie co najmniej 5 lat. Konieczna jest takżezgoda żony. Kandydaci na diakonów stałych muszą mieć ukończone studia teologiczne. Muszą także odbyć 3-letni kurs.
Czytaj także: Łodzianin będzie kolejnym papieżem? Watykaniści uważają, że polski kardynał zastąpi Franciszka\
Diakoni stali w Polsce
Obecnie diakoni stali są obecni w diecezjach:
- toruńskiej,
- pelplińskiej,
- warszawskiej,
- ełckiej,
- opolskiej,
- katowickiej,
- gliwickiej,
- szczecińsko-kamieńskiej,
- warmińskiej,
- elbląskiej,
- świdnickiej,
- zielonogórsko-gorzowskiej,
- legnickiej,
- warszawsko-praskiej,
- łódzkiej,
- świdnickiej,
- a teraz także kieleckiej.