rynek wrocław

i

Autor: pixabuy

Renata Mauer-Różańska Honorową Obywatelką Wrocławia

2021-06-24 16:19

Renata Mauer-Różańska, dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie odebrała tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Wyróżnienie wręczono w czwartek podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia.

Uroczysta sesja rady miejskiej to jedno z głównych wydarzeń Święta Wrocławia, które obchodzone jest co roku w dniu św. Jana Chrzciciela, patrona wrocławskiej katedry i jednego z dwóch - obok błogosławionego Czesława - patronów Wrocławia.

- Obchodzimy dziś święto Wrocławia, naszego Wrocławia i wierzę, że myślimy o nim jako o mieście dla wszystkich. Niezależnie od kraju pochodzenia, wyznania, poglądów czy politycznych sympatii Wrocław jest, był i pozostanie miastem tych wszystkich, którzy chcą je współtworzyć. W tym sensie najpierw jesteśmy wrocławiankami i wrocławianami, którzy dzisiaj cieszą się nie tylko świętem miasta, ale też dniem jedności - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk rozpoczynając uroczystą sesję rady miejskiej w Sali Wielkiej Ratusza.

Podczas sesji tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – "Civitate Wratislaviensi Donatus" odebrała Renata Mauer-Różańskiej. Wyróżnienie to od 1993 r. przyznaje Rada Miejska Wrocławia dla uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla miasta.

- Cieszę się, że dzisiaj do grona Honorowych Obywateli naszego miasta dołącza Renata Mauer- Różańska, sportsmenka, olimpijka, której występy przyniosły Polsce i Wrocławiowi tyle radości i dumy. Renata Mauer-Różańska to także zaangażowany działacz samorządowy, społecznik. To, co w swojej pracy zawodowej, społecznej i samorządowej robiła z największą pasją to poświęcanie się i troska o najmłodszego obywatela naszego miasta i wychowywanie go w duchu wartości sportowych – podkreślił Sutryk dziękując laureatce za przyjęcie wyróżnienia.

Renata Mauer - Różańska. Kim jest? 

Przewodniczący wrocławskiej Rady Miejskiej Bohdan Aniszczyk w laudacji wygłoszonej na cześć laureatki przypomniał, że Renata Mauer-Różańska od 1989 r. związana jest z Wrocławiem, a w nim z Wojskowym Klubem Sportowym Śląsk Wrocław, do którego trafiła za radą swojego ówczesnego trenera, który chciał zapewnić jej lepsze możliwości rozwoju. "To tu jako zawodniczka WKS Śląsk Wrocław we współpracy z trenerem Andrzejem Kijowskim odniosła swoje największe sportowe sukcesy. Na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 r. wywalczyła złoto i brąz, a cztery lata później w Sydney ponownie złoto" – wskazał.

Aniszczyk zwrócił uwagę, że osiągniecia medalowe Mauer-Różańskiej są imponujące. "Podczas mistrzostw Polski zdobyła we wszystkich konkurencjach i kategoriach wiekowych łącznie 42 złote medale, 10 srebrnych i pięć brązowych. Jest dwukrotną mistrzynią świata seniorek, brązową medalistką mistrzostw świata, dwukrotną mistrzynią Europy, a także zdobywczynią dwóch srebrnych i dwóch brązowych medali mistrzostw Europy. (…) W 2002 roku została wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako zdobywczyni największej liczby medali olimpijskich w strzelaniu z karabinu w kategorii kobiet" – wyliczał.

Od 2006 r. Mauer-Różańska jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 2010 r. została radną Rady Miejskiej Wrocławia, w której przez dwie kadencje przewodniczyła komisji sportu i rekreacji.

Pozostali nagrodzeni

Tradycyjnie podczas uroczystej sesji wręczono także Nagrody Miasta Wrocławia. Otrzymali je: Anna Kraucz-Miękus, dyrektorka Fundacji Opieka i Troska, za wieloletnią działalność społeczną, szczególnie na rzecz osób po kryzysie psychicznym; Tadeusz Pawłowski – piłkarz i trener WKS Śląsk Wrocław, który sięgnął z klubem po mistrzostwo Polski; Kinga Preis – wrocławska aktorka i ambasadorka Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"; Fundacja "Promyk Słońca" za wielostronne wspieranie dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin oraz Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet za działalność na rzecz praw człowieka i równouprawnienia.

Z kolei wśród wyróżnionych Nagrodą Prezydenta Wrocławia znaleźli się: prof. Wojciech Witkiewicz - chirurg i założyciel organizacji humanitarnej Rotary Club Wrocław; Krystyna Paraszkiewicz-Pater - aktorka teatralna i filmowa, pedagog, animatorka działań teatralnych i literackich; firma BETARD – sponsor tytularny żużlowej drużyny Sparty Wrocław; Wrocławskie Towarzystwo Naukowe oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu.

Złotą Odznaką Honorową Wrocławia przyznawaną za zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwoju miasta odznaczona została dziennikarka i działaczka społeczna Wanda Ziembicka-Has.

Od 1993 r. Rada Miejska Wrocławia uhonorowała tytułem Civitate Wratislaviensi Donatus 34 osoby. Jako pierwszego wyróżniono prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968. Wśród uhonorowanych znaleźli się także Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Andrzej Wajda, Tadeusz Różewicz czy Olga Tokarczuk. W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymał Maciej Łagiewski, długoletni dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Raport z anteny 24.06, godz.10