Remont obserwatorium na Śnieżce opóźniony. Inwestycja pochłonie miliony

i

Autor: pixabay.com

Dolny Śląsk

Remont obserwatorium na Śnieżce opóźniony. Inwestycja pochłonie miliony

2023-10-03 20:55

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce jest jedną z najciekawszych architektonicznych perełek w Polsce. Budynek przypominający z wyglądu latające spodki od dawna wymaga remontu. Już wiadomo, że zapowiadane od kilku lat prace budowlane znów się opóźnią. Wciąż nie ma projektu wykonawczego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma pod swoją opieką słynne obserwatorium znajdujące się na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce. To góra, którą co roku odwiedzają setki tysięcy turystów. Sam budynek to symbol narodowy i absolutna architektoniczna perełka w Polsce, która od zawsze kojarzona jest z latającymi spodkami. Cały kompleks składa się z dysków, o średnicach 13, 20 i 30 metrów. Budynek wykonany między innymi ze stali i żelbetu znajduje się na skale. Obecnie w najgorszym stanie jest dolny spodek obserwatorium. W 2015 roku został zamknięty z powodu złego stanu technicznego.

Koniec remontu obserwatorium na Śnieżce dopiero w 2026 roku?

Kilka lat temu IMGW poinformowało o planie remontu obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce. Przekazano wówczas, że dolny spodek zyska miejsce odpoczynku dla turystów, toalety i restaurację. W 2021 roku udało się zabezpieczyć dach dwóch spodków – środkowego i górnego, w 2022 roku wzmocniono konstrukcję zewnętrzną dolnego dysku. Remont generalny dolnego dysku miał się rozpocząć jeszcze w tym roku, tak się jednak nie stanie, bo wciąż nie projektu wykonawczego.

- Niestety trzeba przerobić projekt tak, aby go dostosować do nowych przepisów przeciwpożarowych – powiedział TVP Wrocław Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Wiadomo, że wykonawca ma zostać wyłoniony w przetargu, a cała inwestycja może pochłonąć nawet 8 milionów złotych. Rzecznik dodaje, że prace powinny zakończyć się w 2026 roku.

Obserwatorium z lat 60-tych przypominające latające spodki

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce w stylu modernizmu zaprojektowane zostało w latach 60-tych przez Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka z Politechniki Wrocławskiej. Budynek od początku kojarzony był z kosmosem, bo właśnie w latach 60-tych dużo mówiło się o niezidentyfikowanych pojazdach latających. W 2020 roku obserwatorium wpisano do rejestru zabytków.

Warto też pamiętać, że obserwatorium na Śnieżce jest jednym z dwóch, oprócz Kasprowego Wierchu, obserwatoriów IMGW włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich.

Księżyc Żniwiarzy. Niezwykła pełnia w w obiektywie mieszkańców Dolnego Śląska