Remont obserwatorium na Śnieżce opóźniony. Inwestycja pochłonie miliony

2023-10-03 20:55

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce jest jedną z najciekawszych architektonicznych perełek w Polsce. Budynek przypominający z wyglądu latające spodki od dawna wymaga remontu. Już wiadomo, że zapowiadane od kilku lat prace budowlane znów się opóźnią. Wciąż nie ma projektu wykonawczego.

Remont obserwatorium na Śnieżce opóźniony. Inwestycja pochłonie miliony

i

Autor: pixabay.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma pod swoją opieką słynne obserwatorium znajdujące się na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce. To góra, którą co roku odwiedzają setki tysięcy turystów. Sam budynek to symbol narodowy i absolutna architektoniczna perełka w Polsce, która od zawsze kojarzona jest z latającymi spodkami. Cały kompleks składa się z dysków, o średnicach 13, 20 i 30 metrów. Budynek wykonany między innymi ze stali i żelbetu znajduje się na skale. Obecnie w najgorszym stanie jest dolny spodek obserwatorium. W 2015 roku został zamknięty z powodu złego stanu technicznego.

Koniec remontu obserwatorium na Śnieżce dopiero w 2026 roku?

Kilka lat temu IMGW poinformowało o planie remontu obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce. Przekazano wówczas, że dolny spodek zyska miejsce odpoczynku dla turystów, toalety i restaurację. W 2021 roku udało się zabezpieczyć dach dwóch spodków – środkowego i górnego, w 2022 roku wzmocniono konstrukcję zewnętrzną dolnego dysku. Remont generalny dolnego dysku miał się rozpocząć jeszcze w tym roku, tak się jednak nie stanie, bo wciąż nie projektu wykonawczego.

- Niestety trzeba przerobić projekt tak, aby go dostosować do nowych przepisów przeciwpożarowych – powiedział TVP Wrocław Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Wiadomo, że wykonawca ma zostać wyłoniony w przetargu, a cała inwestycja może pochłonąć nawet 8 milionów złotych. Rzecznik dodaje, że prace powinny zakończyć się w 2026 roku.

Obserwatorium z lat 60-tych przypominające latające spodki

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce w stylu modernizmu zaprojektowane zostało w latach 60-tych przez Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka z Politechniki Wrocławskiej. Budynek od początku kojarzony był z kosmosem, bo właśnie w latach 60-tych dużo mówiło się o niezidentyfikowanych pojazdach latających. W 2020 roku obserwatorium wpisano do rejestru zabytków.

Warto też pamiętać, że obserwatorium na Śnieżce jest jednym z dwóch, oprócz Kasprowego Wierchu, obserwatoriów IMGW włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich.

Księżyc Żniwiarzy. Niezwykła pełnia w w obiektywie mieszkańców Dolnego Śląska