Tak się zmienia Zamek Książ. Tarasy odzyskują dawny blask

i

Autor: Zamek Książ w Wałbrzychu Facebook/Wojciech Kulig

Dolny Śląsk

Tak się zmienia Zamek Książ w Wałbrzychu. Tarasy odzyskują dawny blask!

2023-10-03 17:50

Zabytkowe tarasy Zamku Książ w Wałbrzychu odzyskują dawny blask. Kilka dni temu zakończyła się rekonstrukcja balustrady przylegającej do fontanny na Tarasie Podkowiastym. To jednak nie jedyna inwestycja na terenie zamku. W najbliższy weekend odbędzie się uroczyste otwarcie dawnego budynku Hochbergów.

W ostatnich miesiącach na terenie Zamku Książ w Wałbrzychu wykonano spore duże inwestycje, które pochłonęły ponad 4 miliony złotych. Remontu doczekał się np. dawny budynek Hochbergów, zamkowe okna, czy zabytkowa balustrada przy fontannie.

Tarasy Zamku Książ odzyskują dawny blask

Pod koniec września Zamek Książ poinformował o kolejnej zakończonej inwestycji. Udało się zrealizować kompletną rekonstrukcję balustrady przylegającej do fontanny na Tarasie Podkowiastym. Prace polegały na odrestaurowaniu istniejących oraz odtworzeniu brakujących elementów kamiennej balustrady i schodów prowadzących na Taras Podkowiasty. Roboty realizowała wyłoniona w przetargu firma konserwatorska.

- To nie koniec naszych prac na tarasach. Na połowę listopada planowane jest zakończenie remontu muszli mozaikowej przy Tarasie Kasztanowcowym. W przyszłym roku natomiast zostaną odtworzone zaginione w czasie wojny rzeźby na Tarasie Środkowym. Tarasy możecie zwiedzać codziennie do połowy października. Później zaprosimy was na Ogrody Światła – czytamy w komunikacie Zamku Książ.

Remontu doczekał się budynek bramny z 1720 roku.

- Odbyły się już prace odbiorowe w budynku bramnym, czyli w dawnym budynku Hochbergów. W obiekcie wymieniono okna, pokrycie dachowe, ale zmieniło się przede wszystkim wnętrze. Widok z tego miejsca jest niesamowity – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ.

Wielkie otwarcie budynku bramnego będącego częścią kompleksu Zamku Książ nastąpi już w sobotę 7 października. To właśnie tego dnia o godz. 16:00 zaplanowano spotkanie z Sylwią Bielawską – wiceprezydent Wałbrzycha, która opowie o historii Biblioteki Majorackiej. W niedzielę natomiast, o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie z Mattem Mykytyszynem, który opowie o historii budynku bramnego. Liczba miejsc jest ograniczona, a wstęp na obaw wydarzenia jest bezpłatny.

Ratusz w Strzelinie odbudowany w starym stylu. Na ten wygląd czekał prawie 80 lat