Rekordowe emerytury policjantów. Waloryzacja wyższa od podwyżki
Gazeta "Rzeczpospolita" poinformowała, że emerytowanych policjantów jest obecnie więcej niż funkcjonariuszy w czynnej służbie, czyli ok. 220 tysięcy osób. W samym ubiegłym roku mundur zrzuciło ponad 8 tysięcy osób. Jest to efekt absurdalnej sytuacji, w której policjantom bardziej opłaca się przejść na emeryturę niż pozostać w pracy. "Waloryzacja była wyższa, niż zapowiadane podwyżki policyjnych pensji, dlatego wielu policjantów z decyzją nie zwlekało" - opisuje "Rzeczpospolita".
Rekordowa nie jest jedynie liczba emerytowanych funkcjonariuszy, ale także pokrywane przez Zakład Emerytalno-Rentowny MSWiA koszty sfinansowania świadczeń rencistów i emerytów. Co gorsza, według prognoz rekord ten w kolejnych latach ma być konsekwentnie przebijany. Na koszty wpływa nie tylko przyrost pobierających świadczenia osób, ale również fakt, że funkcjonariusze odchodzą ze służby z coraz wyższym uposażeniem. Jak informuje "Rzeczpospolita", w tegorocznym budżecie zaplanowano wzrost wydatków na ten cel co najmniej o ok. 30 proc.
Z danych MSWiA od 2005 r. wynika dodatkowo, że w ciągu ostatnich 18 lat w Polsce przybyło 56 tys. emerytowanych policjantów. W 2005 r. było ich 166 311, a w minionym już aż 219 856.
Kiedy policjanci mogą przejść na emeryturę? Ile wynosi emerytura policjantów?
Uprawnienia emerytalne funkcjonariusze uzyskują już po 15 latach służby, a wysokość emerytury oblicza się na podstawie średniej pensji z dziesięciu wybranych, kolejnych lat służby oraz przyznanych w tym czasie dodatków i nagród rocznych. Jak przypomina "Rzeczpospolita", po 25 latach służby emerytura mundurowych wynosi 60% podstawy jej wymiaru i co roku wzrasta o kolejne 3%. Maksymalna emerytura policjantów wynosi 75% pensji.
Aby zahamować nieco rekordowe emerytury policjantów, Sejm przyjął nowelizację zakładającą wprowadzenie tzw. dodatku antyemerytalnego dla policjantów i żołnierzy, co ma zatrzymać w służbie bardziej doświadczonych funkcjonariuszy.