Wielkie święto i otwarcie nowo wybudowanego ratusza mieszkańcy Strzelina hucznie obchodzili w miniony weekend. Były koncerty gwiazd i uroczyste przecięcie wstęgi.W tym samym czasie obchodzono także święto patrona miasta – Michała Archanioła.
- Patrząc na obecny wygląd rzeczywiście trudno w to uwierzyć co się zadziało na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Pierwsze próby odbudowy ratusza pojawiały się w momencie kiedy zaczął funkcjonować samorząd lokalny i powstały gminy. To było trudne zadanie i nie wszyscy wierzyli, że się to uda doprowadzić do końca – mówi Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina cytowana przez Telwiezję Sudecką.
- On ma duże i symboliczne znaczenie. To jest taki symbol, który łączy pokolenia przedwojenne, powojenną historię i przyszłość, to co mamy teraz. Cieszy mnie to, że już chyba nikt nie powie, że mamy najbrzydszy rynek w Polsce – dodaje.
Burzliwa historia ratusza w Strzelinie
Historia strzelińskiego ratusza sięga najpewniej początku XIV wieku. Dawniej był tu duży dom kupiecki. Ratusz przebudowano w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520–1526. W kolejnych latach uległ spaleniu. W 1954 roku odbudowano go w stylu renesansowym. W XVII wieku wieża runęła uszkadzając budowlę. W kolejnych wiekach, aż do 1945 roku budynek był ulegał różnym katastrofom, raz był częściowo spalony, następnie remontowany, a raz budowla uszkodzona została przez piorun.
W 1945 ratusz został spalony, a wieża wysadzona. Zachowały się tylko ruiny wieży. Do 2011 roku odbudowano wieżę ratuszową, a później zamontowano kopułę.
Teraz ratusz w Strzelinie doczekał się odbudowy w stylu z XVI wieku. Przeniosła się już do niego administracja miasta. Wnętrza są nowoczesne i przystosowane do pracy urzędników. Odbudowa gmachu ruszyła w 2020 roku, a dziś cieszy oko nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Koszt inwestycji pochłonął 20 milionów złotych. Nowy budynek jest siedzibą miasta i gminy Strzelin.