Wrocław najlepszym miastem do życia. Stolica Dolnego Śląska liderem w światowym rankingu

i

Autor: Canva

Dasz radę?

QUIZ: Czy znasz gwarę dolnośląską? Nawet prawdziwi wrocławianie mogą mieć problem!

2024-06-17 11:43

Gwara dolnośląska nie jest tak popularna jak niektóre inne polskie gwary, ale jej tradycja sięga bardzo głęboko. Jest to język, którym posługiwały się ważne postacie historyczne, takie jak Henryk Brodaty, Henryk Pobożny, Bolko I Surowy świdnicki, Bolko II Mały oraz Jadwiga Śląska. Jak dobrze znasz gwarę dolnośląską? Sprawdź się w naszym quizie!

Gwara dolnośląska to gwara mazurząca. Mazurzenie z kolei to nic innego niż wymawianie głosek zębowych "c", "s", "z" zamiast spółgłosek dziąsłowych "cz", "sz", "ż", "dż". Na przykład "czepek" to "cepek", "szkoła" to "skoła", a "życie" to "zycie". W gwarze dolnośląskiej "ł" nie jest zupełnie słyszalne, czyli zamiast "człowiek" powiemy "cowiek", zamiast "łaska" – "uaska", a zamiast "chwała" – "chwoa". Mazurzenie często występuje również w innych polskich gwarach. Ta dolnośląska zawiera cechy zarówno dialektu śląskiego, jak i dialektu wielkopolskiego.

Na ESKA Wrocław przygotowaliśmy specjalny quiz, który pozwoli wam dowiedzieć się, jak dobrze rozumiecie słowa, które dawniej wybrzmiewały na całym Dolnym Śląsku. Wystarczy wejść w poniższy test i odpowiedzieć na kilka pytań. Za każdym razem do wyboru jest pięć. Tylko jedna odpowiedź jest jednak poprawna! Do zabawy możecie zaprosić również waszych bliskich i porównać później wyniki. Życzymy powodzenia!

QUIZ: Czy znasz gwarę dolnośląską? Prawdziwi wrocławianie zdobędą przynajmniej 7/10 punktów!

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Co oznacza słowo "chaupa"?