Quiz. Zabytki Dolnego Śląska. Czy rozpoznasz te miasta?
Województwo dolnośląskie zabytkami stoi. Atrakcyjnych obiektów jest tu wiele, są te bardzo znane, jak i te mnie popularne – wszystkie oferują zwiedzającym piękne widoki. Są tu średniowieczne zamki, barokowe pałace, ale także tajemnicze podziemne konstrukcje z czasów II wojny światowej.
Do najbardziej znanych zabytków Dolnego Śląska zalicza się Zamek Książ w Wałbrzychu. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, a cały kompleks otoczony lasem jest wyjątkowy w skali Europy. Do największych atrakcji należy także Twierdza Kłodzko. To bardzo dobrze zachowany obiekt z przełomu XVII-XVIII wieku. W murach twierdzy więziono m.in. powstańców styczniowych i więźniów politycznych, a podczas II wojny światowej jeńców wojennych różnej narodowości.
Charakterystycznym zabytkiem Dolnego Śląska jest również Kościół Pokoju w Świdnicy. Ta wyjątkowa na skalę światową świątynia to obiekt wykonany jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy. Kościół Pokoju wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Kolejną atrakcją jest Zamek Grodno – ten przepiękny budynek góruje w gminie Walim nad malowniczą Doliną Bystrzycy. Na terenie obiektu jest m.in. sala tortur, krzyże pokutne, sala myśliwska oraz sale książęce. Z zamkowej wieży zobaczymy rzekę Bystrzycę.
Inne zabytki Dolnego Śląska to:
- Zamek Chojnik w Sobieszowie
- Zamek Czocha
- Hala Stulecia
- Katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
- Klasztor w Lubiążu
- Zamek Bolków
- Zamek Wleń
- Zamek Kliczków
- Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
- Zamek Książęcy w Oleśnicy
- Kościół Wang w Karpaczu
- Twierdza Srebrna Góra
- Drewniane Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
- Zamek Grodziec
- Kryty most w Lądku-Zdroju
- Kamienny wiadukt kolejowy w Bolesławcu
Sprawdźcie, czy uda wam się podołać wyzwaniu w tym quizie. Czy odpowiecie na wszystkie pytania?