Groźny gad grasował w lesie koło Oleśnicy. Natrafili na niego podczas spaceru

i

Autor: pixabay.com/KPP w Oleśnicy

Dolny Śląsk

PYTON grasował w lesie! Natrafili na niego podczas spaceru

2023-09-19 7:57

W niecodziennej akcji brali udział policjanci z powiatu oleśnickiego. Dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od przerażonych spacerowiczów, że w lesie koło Bukowiny Sycowskiej pełza egzotyczny wąż. Okazało się, że jest to pyton królewski. Na miejsce skierowano służby weterynaryjne.

Do tej nietypowej sytuacji doszło w lesie niedaleko Bukowiny Sycowskiej koło Oleśnicy. Spacerowicze zauważyli w trawie wijącego się węża. Od razu było widać, że nie jest to gad, który naturalnie występuje w Polsce, a coś bardziej egzotycznego. Zaniepokojeni mieszkańcy zawiadomili o sprawie oleśnicką policję.

Pyton królewski grasował w lasach koło Oleśnicy

Na miejsce wysłano policjantów z Komisariatu Policji w Sycowie, którzy zabezpieczyli miejsce znalezienia pytona królewskiego do czasu przyjazdu lekarza weterynarii.

- Policjanci pilnie zjawili się na miejscu, potwierdzili zgłoszenie. Na miejscu zostało potwierdzone, że jest to pyton królewski. Dyżurny jednostki uruchomił niezbędne procedury aby jak najszybciej złapać i umieścić w bezpiecznym miejscu węża – przekazuje st.asp. Bernadeta Pytel z policji w Oleśnicy.

Egzotyczny gad jest już w schronisku. Gdzie jest jego właściciel?

Na miejscu pojawił się lekarz weterynarii wraz z osobami, które złapały i zabezpieczyły gada. W chwili obecnej jest już bezpieczny. Pyton trafił do schroniska, które specjalizuje się w ochronie egzotycznych zwierząt. Jak dotąd nie udało się ustalić właściciela węża.

Pyton królewski to jeden z mniejszych przedstawicieli rodziny pytonów. Jest popularnym wężem hodowlanym także w Polsce. Naturalnie występuje w Afryce Zachodniej i Środkowej. Węże te nie są jadowite, są raczej łagodniejsze, jednak w sytuacjach zagrożenia byłby w stanie udusić człowieka. Pyton królewski osiąga maksymalnie do około 180 cm długości. Wąż wyróżnia się ciekawą barwą – brązowe i ciemnobrązowe plamy oraz jasnobrązowe wzory. Żywi się przede wszystkim ptakami i gryzoniami. W terrarium zjada np. myszy, szczury, chomiki, czy młode kurczęta.

Aktywność pytona królewskiego jest widoczna głównie nocą, większość tych zwierząt wówczas spędza czas na drzewach.

We Wrocławiu powstało Muzeum Memów. Hity Internetu w jednym miejscu