Pstrąże to miasto-widmo - nie mieszka w nim zupełnie nikt. Wojsko wybuduje tam mosty za 23 mln zł

i

Autor: Wikimedia Commons

Dolny Śląsk

Pstrąże to miasto-widmo - nie mieszka w nim zupełnie nikt. Wojsko wybuduje tam mosty za 23 mln zł

2023-04-14 12:52

Nowe mosty powstaną w okolicy Pstrąża z inicjatywy wojska, które ma w okolicy swój poligon. Mają one ułatwić życie mieszkańcom i odciążyć lokalne drogi od wielkogabarytowych pojazdów wojskowych. Co wyjątkowego jest w tej inwestycji? Legenda głosi, że to właśnie tu rosyjska armia przechowywała niegdyś broń atomową...

Pstrąże jest miastem z niezwykle ciekawą, choć tragiczną historią. Od wielu lat stało całkowicie puste, a budynki na jego terenie były albo burzone, albo same z siebie wyniszczały. Obecnie jest ono częścią poligonu wojskowego, z czym wiązać ma się nowa inwestycja na terenie Dolnego Śląska. Rejonowy Zarząd Infrastruktury Zielona Góra ogłosił przetarg na budowę dwóch mostów, które mają ułatwić wojsku komunikację z zapomnianym przez świat miejscem, a także odciążyć inne lokalne drogi z wielkogabarytowych pojazdów wojskowych.

Pstrąże to miasto-legenda

Historia Pstrąża jest niezwykle fascynująca. Miejscowość powstała setki lat temu, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1305 roku. W Pstrążu znajdował się niegdyś zamek obronny, który został strawiony przez pożar w 1865 roku. W 1901 roku rozpoczęła się przebudowa wsi na militarne miasteczko, które miało być siedzibą niemieckiej armii. Powstały tam koszary, drogi oraz stajnie, które później przebudowano na garaże. 

Armia Czerwona na terenie Polski stacjonowała jeszcze ok. 30 lat temu

W 1945 roku Pstrąże zostało zajęte przez wojska radzieckie, a podczas wycofywania się wojsk niemieckich wysadzono most na rzece Bóbr. Mostu nigdy nie odbudowano, by utrudnić dostęp do miejscowości. Legenda głosi, że w wojskowej części miasta przechowywano broń atomową. Armia Radziecka Pstrąże zajmowała do aż... 1992 roku. Miejscowość podporządkowano polskiej administracji dopiero w 1994 roku. Miasteczko włączono do poligonu Wojska Polskiego, a przez lata budynki rozpadały się i niszczały. Na terenie miasta-widmo przeprowadzano ćwiczenia wszelakich służb mundurowych.

Pstrąże. Wojsko przeznaczy 23 mln zł na budowę mostów

Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Zielonej Górze ogłosił przetarg na remont wiaduktu kolejowego w okolicy Pstrąża nad rzeką Bóbr. Most ten ma 360 metrów długości, a realizacja remontu miałaby nastąpić do końca 2025 roku. Odtworzony ma zostać również wysadzony przez Niemców w 1945 roku most nad Bobrem. Termin zakończenia budowy według prognoz jest taki sam - końcówka roku 2025. Budową drugiego obiektu zajmie się powiat bolesławiecki. Co ciekawe, nie są to jedyne planowane inwestycje. 

"Dwa mosty docelowe, most tymczasowy, 6 skrzyżowań typu rondo i około 12 km dróg. To wszystko zawiera wstępna koncepcja budowy dróg dojazdowych do obozowisk Trzebień Mały oraz Pstrąże. Już wkrótce skończą się problemy mieszkańców m.in. Trzebienia spowodowanych przemieszczaniem się wielkogabarytowych pojazdów wojskowych po drogach publicznych na tereny sąsiednich obozowisk wojskowych" - czytamy na stronie Powiatu Bolesławieckiego.