Miasto pod wodą

Powódź tysiąclecia z lipca 1997 r. Serial "Wielka Woda" to wspomnienia wrocławian

2023-07-10 7:46

Jest lipiec 1997 r. Miesiąc wydawałoby się jak każdy inny. Nikt nie był przygotowany na to, co się wydarzy, pomimo wcześniejszych obfitych opadów deszczu. W mediach ostrzegano jedynie o tym, że piwnice "mogą zostać lekko podtopione". Było jednak zupełnie inaczej, a zalane tereny zapisały się jako Powódź Tysiąclecia. Wydarzenie to było inspiracją dla twórców hitowego serialu Netflixa "Wielka Woda".

Powódź pojawiła się na terenach południowej i zachodniej Polski, Czech, wschodnich Niemiec, północno-zachodniej Słowacji, a także wschodniej Austrii w okresie od 5 lipca - 6 sierpnia. Zginęło 114 osób, a straty materialne wyniosły blisko 4,5 miliarda dolarów. W samej Polsce woda zabrała 56 osób, a szkody szacuje się na 3,5 miliarda dolarów. Oprócz Odry wylały rzeki takie jak: Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Olza, Oława, Osobłoga, Prudnik, Skora, Szprotawa, Ślęza, Widawa i Złoty Potok, Wisła i Łaba.

Powódź Tysiąclecia we Wrocławiu w 1997 r.

Kulminacyjnym dniem dla Wrocławia był 12 lipiec. To właśnie wtedy wielka woda pojawiła się w mieście. W momencie zalania pierwszych miejsc, we Wrocławiu wśród mieszkańców i władz miasta pojawiła się panika. Pomimo zapewnień mediów przed 5 lipca, że liczyć można jedynie na "lokalne podtopienia w piwnicach", wiadomo było, że powódź prędzej czy później pojawi się właśnie w stolicy Dolnego Ślaska i miast położonych obok. Wrocławianie wzięli sprawy w swoje ręce i za namową ówczesnego prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego budowali wały przeciwpowodziowe.

Pomimo starań ludności cywilnej prawie cały Wrocław znalazł się po wodą. Zalane zostało zoo, Ostrów Tumski, Kowale, Maślice, Księże Małe, Księże Wielkie, Rakowiec, osiedle Widawa, Pracze Odrzańskie a także Kozanów.

Serial "Wielka woda" to serial inspirowany powodzią tysiąclecia

Serial "Wielka Woda", którego główne sceny były kręcone we Wrocławiu, 5 października 2022 r. pojawił się na platformie Netflix. Wrocławianie pamiętający lipiec w 1997 r. nie kryli wzruszenia oglądając tę produkcję. Pokazane są losy lokalnych władz, na czele z aspirującym urzędnikiem Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt), które potrzebują pomocy wykwalifikowanej hydrolożki, Jaśminy Tremer (Agnieszka Żulewska), aby za wszelką cenę uratować miasto przed powodzią tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław i okolice w 1997 r. W tym samym czasie, Andrzej Rębacz (Ireneusz Czop) wraca do rodzinnych Kęt pod Wrocławiem nieoczekiwanie stając na czele zbuntowanych mieszkańców wsi, którzy nie chcą dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego. Z biegiem czasu, pod narastającą presją władze podejmują trudną decyzję, która na zawsze zmieni życie głównych bohaterów oraz historię całego regionu i jego mieszkańców.

Reżyserzy serialu "Wielka Woda" zaznaczyli wyraźnie, że fabuła jego jest wizją artystyczną twórców, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Postaci i wydarzenia zostały stworzone na potrzeby fabuły. W produkcji możemy jednak zobaczyć ówczesnego prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego, w którego wcielił się Tomasz Kot.