Spis treści
- "Ratunku! Sypiemy się". Ekostraż Wrocław pilnie prosi o pomoc
- Zobacz, jak wygląda azyl wrocławskiej Ekostraży
"Ratunku! Sypiemy się". Ekostraż Wrocław pilnie prosi o pomoc
Ekostraż jest organizacją pozarządową i ośrodkiem rehabilitacji małych zwierząt chronionych. Powstała w 2009 roku we Wrocławiu i od tego czasu nieprzerwanie działa, aby pomagać zwierzętom domowym, dzikim oraz wolnobytującym. Trafiają do nich bowiem zarówno psy oraz koty, jak i gryzonie, jenoty, ptaki i dzikie małe ssaki. Szczególnym elementem działalności Ekostraży jest pomoc jeżom.
"Interweniujemy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia zwierząt, ratujemy, leczymy, otaczamy opieką, znajdujemy dom lub wypuszczamy na wolność. Walczymy o sprawiedliwość dla zwierząt w sądzie. Edukujemy młodszych i starszych, promujemy ideę pomagania. Jako jedna z niewielu organizacji niesiemy pomoc zwierzętom przez całą dobę. Jesteśmy przede wszystkim wolontariuszami, ale wśród nas znajdziecie m.in. osoby upoważnione do interwencji na rzecz zwierząt, techników weterynarii, behawiorystów"
czytamy na stronie organizacji.
Azyl Ekostraży znajduje się przy ul. Miłoszyckiej 67 we Wrocławiu. Osoby, które chociaż raz były w tym miejscu mogły zauważyć, że budynek wymaga remontu. Wolontariusze regularnie naprawiają wszelkie usterki, jednak dla organizacji utrzymującej się tylko z pieniędzy od darczyńców, jest to ogromne wyzwanie. Nie trudno bowiem zauważyć, że koszty m.in. materiałów budowlanych nie należą do niskich.
31 stycznia 2025 roku Ekostraż udostępniła na Facebooku apel, w którym proszą o wsparcie azylu dla zwierząt.
"Mimo iż nie mówimy o tym codziennie, remont naszego azylu trwa nieustannie od 2018r.❗️ Dostaliśmy wtedy budynek na podstawie umowy użyczenia od miasta. Początki nie były łatwe, brakowało dosłownie wszystkiego! Nie jest bowiem łatwym zadaniem zamienienie sypiącej się kamienicy mieszkalnej w ośrodek ratujący zwierzęta. Nie będąc właścicielem budynku, nie wszystko mogliśmy wyremontować czy wybudować, problematyczne było również zdobywanie środków..."
czytamy we wpisie na Facebooku Ekostraży.
Przez te prawie siedem lat udało się m.in.:
- wstawić okna i drzwi;
- położyć podłogi;
- zaadaptować pomieszczenia na psiarnie, kociarnie oraz jeżarnie;
- stworzyć małe ambulatorium wyposażone w niezbędny sprzęt;
- stworzyć zewnętrzne woliery;
- wstawić meble do magazynu.
Co więcej, w listopadzie 2024 roku jako stowarzyszenie Ekostraż stała się właścicielem nieruchomości. Budynek został wykupiony od miasta z 80-procentową bonifikatą na cele publiczne. Dodatkowo, w użytkowanie wieczyste na 40 lat została przekazana organizacji działka.
"To dla nas ogromnie ważne, bo zyskaliśmy poczucie bezpieczeństwa. Nikt nas stąd nie wyrzuci! I możemy ruszyć pełną parą z remontami"
czytamy dalej we wpisie na Facebooku.
Przed działaczami Ekostraży jest jeszcze sporo pracy. Czeka ich bowiem gruntowny remont, w tym:
- wymiana dachówki i orynnowania;
- odbudowa kominów;
- izolacja, ocieplenie zewnętrzne budynku oraz ocieplenie strychu;
- zbicie tynków w kociarni ze względu na pojawiający się grzyb;
- remont kojców dla psów (głównie wymiana podłóg);
- wymiana schodów;
- remont kanalizacji.
"Bardzo marzy nam się rozbudowa ośrodka z wykorzystaniem kontenerów modułowych oraz zrobienie elewacji, bo straszy okrutnie 🙈"
czytamy w dalszej części wpisu na Facebooku.
Droga do pięknego, wyremontowanego azylu jest długa i ciężka. Z tego też powodu Ekostraż prosi o wsparcie.
- Będziemy starali się za pewien czas, kiedy już będziemy mieć konkretny opis, co potrzebujemy, o materiały budowlane jakieś od firm. Wiadomo, żeby te koszty zbić. Można nam też pomóc po prostu pracując fizycznie. Jak ktoś jest jakimś fachowcem, chce w czymś pomóc to zapraszamy
mówi naszej reporterce Honorata Kołodziejska-Karaś z Ekostraży.
Potrzebne jest ponad 500 tys. zł. Możemy pomóc nie tylko pracą fizyczną czy wsparciem materialnym, ale również wsparciem finansowym, m.in.:
- odpisać 1,5 proc. podatku (KRS Ekostraży: 0000 352569);
- wpłacić darowiznę na zbiórkę internetową;
- wykonać przelew BLIK na telefon 501 639 507;
- wykonać tradycyjny przelew z dopiskiem "remont Ekostraży"(numer konta Ekostraży: 78 1540 1030 2103 7774 4098 0001);
- wpłacić PayPal.
Dodatkowo, jeśli ktoś jest chętny zostać sponsorem lub partnerem czy też ma pomysł, jak pomóc Ekostraży i zwierzętom, może napisać na adres: [email protected].