Polskie służby w gotowości. Premier zdecydował o przedłużeniu stopni alarmowych

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Wiadomości

Polskie służby w gotowości. Premier zdecydował o przedłużeniu stopni alarmowych

2024-05-31 16:09

Premier Donald Tusk przedłużył do końca sierpnia 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO CRP - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Co oznaczają obowiązujące stopnie alarmowe? Sprawdzamy.

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO CRP w całej Polsce. Jest decyzja premiera

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w piątkowym komunikacie podało, że premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, dzięki którym do 31 sierpnia 2024 roku w Polsce przedłużone zostanie obowiązywanie trzech stopni alarmowych - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami kraju.

- Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania" – podkreśla w komunikacie RCB.

Warto pamiętać, że stopnie alarmowe wprowadza się zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Stopnie alarmowe. Co oznaczają?

Jak wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopień BRAVO-CRP jest drugim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Z kolei stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

W przypadku stopnia BRAVO zadania służb to m.in. wzmożona kontrola dużych skupisk ludzi, obiektów użyteczności publicznej i innych obiektów mogących stać się celem ataków terrorystycznych. Administracja ma za zadanie m.in. wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

- Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład na nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione w miejscach publicznych paczki, torby lub plecaki, a także samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych - wyjaśnia RCB.