Wodospady od zawsze były jedną z większych atrakcji przyrodniczych dla turystów. Woda rozbijająca się o skały tworzy widowisko, które przykuwa uwagę zwiedzających. Najpiękniejsze wodospady w Polsce są w Tatrach i Karkonoszach. Jednak w naszym kraju mamy jeden wodospad, który jest prawdziwą perłą natury – żeby go zobaczyć musimy zejść pod ziemię.
Podziemny wodospad w Sztolni Czarnej w Złotym Stoku
Na terenie kopalni złota, a konkretnie w nieczynnej już Sztolni Czarnej w Złotym Stoku znajduje się unikat na skalę europejską – podziemny wodospad.
„Głęboko pod ziemią, w małej komorze, z wysokości ośmiu metrów, woda z hukiem spada tuż przed odwiedzającymi, nierzadko ochlapując twarze zachwyconych turystów.” - czytamy w opisie atrakcji na stronie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Teren ten jest dziś częścią Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku.
Osoby odwiedzające kopalnię mają dostęp do tajemniczego chodnika, który jest pod wodospadem. To właśnie tu 8 maja 1945 roku Niemcy mieli ukryć skarby III Rzeszy. Prace poszukiwawcze bursztynowej komnaty i złota Wrocławia trwają do dziś.
Urok podziemnego wodospadu podkreśla kolorowe oświetlenie spadającej wody. Zwiedzający mają okazję słyszeć charakterystyczny szum opadającej wody.
Żeby zobaczyć podziemny wodospad trzeba zejść po metalowych schodach 7 pięter w dół, później czeka nas spacer wydrążonym chodnikiem prosto do Sztolni Czarna.
To jednak nie koniec, bo turyści z tego poziomu wyjeżdżają na zewnątrz ok. 300 metrową trasą podziemnym pomarańczowym tramwajem. Jest to największa atrakcja turystyczna kopalni złota.
Oprócz samej kopalni złota jest w tym miejscu zdecydowanie więcej atrakcji, jak chociażby zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej, nowo odkrytej Sztolni Ochrowej, czy podziemny spływ łodzią. Zwiedzający mogą również wziąć udział w płukaniu złota, czy wybijaniu złotych monet.
W sezonie zimowym zwiedzanie kopalni złota możliwe jest od 09:15 do 16:00. Wejście odbywa się co 45 minut, a czas zwiedzania to ok. 1,5 godz. Więcej informacji na www.kopalniazlota.pl