sąd

i

Autor: pixabay

Podcięła gardło konkubentowi matki. Zbigniew Ziobro domaga się dla niej surowszej kary

2023-03-19 9:03

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro domaga się kary 25 lat więzienia zamiast orzeczonych 15 lat dla kobiety, która zabiła konkubenta swojej matki. Do Sądu Najwyższego trafiła już kasacja w tej sprawie. Do zabójstwa doszło w grudniu 2019 roku na Dolnym Śląsku. Oskarżona zaatakowała nożem konkubenta matki, zadając mu co najmniej pięć ciosów, w tym m.in. w gardło.

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się w nocy z 29 na 30 grudnia 2019 roku w jednej z miejscowości na Dolnym Śląsku. Podczas libacji alkoholowej kobieta zaatakowała nożem konkubenta matki, który miał okradać swoją partnerkę i niszczyć jej mieszkanie. Jak ustalili śledczy, kobieta zadała mężczyźnie co najmniej 5 ciosów – ostatni, wymierzony w gardło, padł już po tym, jak jej mąż chciał wezwać do pokrzywdzonego pogotowie. Ranny mężczyzna wykrwawił się i zmarł.

Sąd Okręgowy w Świdnicy skazał kobietę za zabójstwo na 25 lat pozbawienia wolności. Oskarżona odwołała się jednak od wyroku i w kwietniu 2022 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył karę do 15 lat więzienia. Jako okoliczności łagodzące sąd II instancji uwzględnił niekaralność kobiety, jej pozytywną opinię z miejsca zamieszkania oraz „deficyty” opisane w opiniach psychologicznych i psychiatrycznych. Z opinii tych wynikało m.in., że u kobiety stwierdzono zaburzony proces radzenia sobie z trudnymi sytuacjami z uwagi na brak prawidłowych wzorców. Sąd Apelacyjny powołał się też na wcześniejszą ocenę sądu okręgowego, zgodnie z którą kobieta działała z zamiarem bezpośrednim, który powstał nagle i trwał tylko przez chwilę w końcowym etapie przestępczego zachowania.

Z wyrokiem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu nie zgodził się prokurator generalny Zbigniew Ziobro i skierował kasację do Sądu Najwyższego, w której wnioskuje o uchylenie orzeczenia i ponowne rozpoznanie sprawy. Zdaniem prokuratora generalnego pogląd, że cechy osobowości oskarżonej powinny skutkować jej łagodniejszym potraktowaniem, nie znajduje oparcia w jednolitym stanowisku doktryny i judykatury.

- Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego psychopatyczne cechy osobowości sprawcy nie mają znaczenia dla stopnia winy, jeśli sprawca popełniając przestępstwo zachował poczytalność – a z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Odwrotnie, niż to przedstawił sąd apelacyjny, skłonność danej osoby do zachowań impulsywnych, w tym przypadku skutkujących popełnieniem najcięższej zbrodni, a więc zachowań o wysokim stopniu zagrożenia społecznego, stanowić może przesłankę do orzekania kar restrykcyjnie realizujących cele zapobiegawcze - zaznaczono w kasacji.

Prokuratura krytycznie odniosła się również do opinii środowiskowej o oskarżonej - wywiad środowiskowy przeprowadzony był przez kuratora w miejscu, w którym kobieta mieszkała dopiero 1,5 miesiąc i brak było miarodajnych informacji z jej miejsca pracy.

Ponadto Zbigniew Ziobro zarzucił Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu, że bezzasadnie przypisał Sądowi Okręgowemu w Świdnicy ocenę, zgodnie z którą oskarżona dokonała zbrodni z zamiarem nagłym, co miałoby być okolicznością łagodzącą.

- Prokurator Generalny podkreślił, że w żadnym miejscu uzasadnienia wyroku sądu okręgowego nie pada stwierdzenie, że oskarżona działała z zamiarem nagłym, a stwierdzenia takiego nie zawiera również sentencja wyroku. Wręcz przeciwnie, z wyroku sądu okręgowego wyłania się obraz działania oskarżonej jako konsekwentnego i zdeterminowanego - wskazuje prokuratura.

Szybka jazda skończyła się wysokim mandatem. Grupa SPEED w akcji