Piosenki na  11 listopada. Oto najpiękniejsze pieśni patriotyczne

i

Autor: Pixabay

Święto Niepodległości

Piosenki na 11 listopada. Oto najpiękniejsze pieśni patriotyczne

2023-11-08 14:42

Święto Niepodległości 2023 jest dniem, w którym my, jako Polacy, możemy świętować to, że żyjemy w wolnym kraju. Z tej okazji organizowane są różne marsze oraz apele. Częścią tych wydarzeń jest też śpiewanie piosenek o niepodległości. Oto lista najpiękniejszych pieśni patriotycznych na 11 listopada. Znacie je wszystkie?

Polska ma długą oraz skomplikowaną historię. Jako kraj przeżyliśmy wiele wojen, bitew oraz rozbiorów. Te wszystkie wydarzenia inspirowały artystów do tworzenia umacniających utworów. Sprawdź listę najpiękniejszych pieśni patriotycznych na 11 listopada

Najpiękniejsze pieśni na Święto Niepodległości [LISTA]

1. "Bogurodzica" 

To średniowieczna pieśń religijna, ale też najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki. Nie znamy dokładnej daty powstania, jednak szacuje się, że było to w XIII w. lub XIV w.

Od XV w. pełniła również rolę hymnu państwowego w Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim. Dzisiaj natomiast "Bogurodzica" jest śpiewana jako pieśń patriotyczna i kościelna. 

2. "Mazurek Dąbrowskiego" 

Nie jest to może najstarsza pieść patriotyczna, ale za to jest tą najpopularniejszą. Powstała w 1797 r., a autorem słów był Józef Wybicki. Stał się protoplastą dla innych słowiańskich hymnów i pieśni. W czasie powstania listopadowego "Mazurek Dąbrowskiego" zawędrował na Żmudź jako pieśń ludowa. 

Jako oficjalny hymn Rzeczpospolitej Polskiej jest od 26 lutego 1927 r. 

3. "Boże, coś Polskę"

Utwór ten został napisany w 1816 r. przez Alojzego Felińskiego oraz Antoniego Goreckiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości konkurował z "Mazurkiem Dąbrowskiego" o uznanie jako hymn państwowy. 

"Boże, coś Polskę" zaczęła funkcjonować jako pieśń konspirantów, a po klęsce powstania listopadowego stała się manifestacją uczuć patriotycznych. 

4. "Rota" 

 Jest to wiersz, ale też pieśń hymniczna, autorstwa Marii Konopnickiej. Został opublikowany w 1908 r., jednak dokładny czas i miejsce jego powstania pozostają nieznane. 

"Rota" została po raz pierwszy publicznie wykonana przez kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami 15 lipca 1910 r. w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. 

5. "O mój rozmarynie" 

Pieśń ta została wydana w 1915/1916 r. Jest jedną z najpopularniejszych polskich pieśni wojskowych z czasów I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. 

Znana jest również jako "Rozmaryn". Rozmaryn jest w wierzeniach ludowych przedstawiany jako symbol miłości i wierności. 

6. "Przybyli ułani" 

To polska pieśń wojskowa napisana w 1914 r. przez Feliksa Gwiżdża. Zyskała popularność najpierw będąc śpiewaną przez ułanów, a następnie w czasach międzywojennych i współczesnych.

Utwór ten znalazł się również na albumie popowym "Marysia biesiadna" Maryli Rodowicz z 1995 r. "Przybyli ułani" to też tytuł polskiego filmu tragikomicznego z 2005 r., którego akcja dzieje się w czasach współczesnych. 

7. "My, pierwsza brygada" 

Jest to pieśń I Brygady Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Została wydana w 1914 r., a od 2007 r. jest oficjalną Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. 

W latach powojennych "My, pierwsza brygada" była uważana przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. W latach 1926-1927 proponowano nawet, aby połączyć tę pieśń z "Mazurkiem Dąbrowskim". 

8. "Szara Piechota" 

Została wydana w 1918 r. Jest polską pieśnią wojskową powstałą w środowisku Legionów Polskich podczas I wojny światowej. Najprawdopodobniej jej podstawą była pieśń "Ułani, ułani" 

Początkowo zaczynała się od słów: "Nie nosim wyłogów i szary nasz strój".