przeszczep nerki Wrocław

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Pierwszy w Polsce przeszczep nerki osoby dorosłej z rzadką chorobą genetyczną! [WIDEO,AUDIO]

2020-02-27 11:00

Wrocławscy lekarze, jako pierwsi w Polsce, przeszczepili nerkę osobie dorosłej z rzadką chorobą genetyczną - aHUS. Pacjentka czekała na to 12 lat. Zabieg powiódł dzięki drogiemu lekarstwu, które do tej pory nie było refundowane.

Pani Dorota Sobczak przeszła już jeden przeszczep w 2010 r. Niestety nerka nie przyjęła się. Wtedy okazało się, że pani Dorota ma rzadką wadę genetyczną - atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy oraz wiele poważnych reakcji uczuleniowych. Kobieta usłyszała, że w takich okolicznościach nie kwalifikuje się już do kolejnego przeszczepu. Nadzieja wróciła dopiero w roku 2018, kiedy na polskim rynku pojawił się bardzo drogi lek - ekulizumab.

Pani Dorocie w końcu udało się dostać do refundowanego programu i móc przyjmować ten rzadki specyfik sfinansowany przez NFZ. Roczna terapia ekulizumabem kosztuje 2 mln zł, ale jego efekty są bezcenne. Pani Dorota w 2019 r. przeszła udany przeszczep nerki i dziś czuje się, jak sama mówi, po prostu wolna:

- Mogę jechać w świat! Bez zastanawiania się, czy za granicą są stacje z dializą i czy mówią tam po angielsku. Do tej pory moje życie było ciężkie. Teraz czuje się świetnie. Kiedy spotkałam koleżanki, powiedziały, że wcześniej byłam taka ziemista, taka szara, a teraz mam takie kolory! - mówi Dorota Sobczak.

Operacja była przełomem - mówią lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, którzy prowadzili pacjentkę.

- Dopiero możliwość podania takiego leku, po raz pierwszy w Polsce, pozwoliła na bezpieczne wykonanie operacji transplantacji nerki - mówi profesor Dariusz Janczak.

Teraz kolejni pacjenci czekają aby dostać się do refundowanego programu. Taką terapię stosuje się w naszym kraju u dzieci.

mówi profesor Dariusz Janczak z Uniwerysteckiego szpitala klinicznego.

Posłuchaj więcej o innowacyjnym przeszczepie nerki we Wrocławiu:
Pacjentka po przeszczepie nerki