Ciekawostki

Perła Żeliszowa to ikona Dolnego Śląska. O losach wyjątkowej świątyni zadecydował jeden film

2024-02-01 14:55

Perła Żeliszowa to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Przed wojną był tu kościół, później obiekt został zapomniany. Dopiero w 2010 roku za sprawą filmu „The Chapel” zabytek zdobył rozgłos w mediach, a w kolejnych latach Fundacja Twoje Dziedzictwo zabrała się za remont unikatowego budynku.

Unikat na mapie Dolnego Śląska. Turyści zachwycają się Perłą Żeliszowa

Perła Żeliszowa znajduje się w gminie Bolesławiec w województwie dolnośląskim i jest zaledwie 1,5 godziny drogi od Wrocławia. Jest jednym z najcenniejszych zabytków wczesnego klasycyzmu. Za jej projekt odpowiadał Carl Gotthard Langhansow, ten sam, który był autorem m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Są jednak historycy, którzy przypisują projekt budowniczemu Grundmannowi lub Carlowi Gotthardowi Langhansowi juniorowi.

Niektórzy mówią na nią ikona lub klejnot Dolnego Śląska. I faktycznie niezwykłe wnętrza tego budynku mogą nie jedną osobę wprawić w zachwyt. Mimo wszystko nie zagląda tam wiele osób, być może dlatego, że obiekt z zewnątrz jest całkiem niepozorny. Zabytek można jednak zobaczyć od środka podczas sezonu kulturalnego, który odbywa się każdego roku.

Film, który sprawił, że o dawnej świątyni zrobiło się głośno na całym świecie

Jak informuje Fundacja Twoje Dziedzictwo, pod której opieką jest Perła Żeliszowa, historia budynku zaczęła się w latach 1796 – 1797, w 1872 dobudowano dzwonnicę z piaskowca. Przez kolejne stulecia obiekt służył mieszkańcom jako kościół, aż do 1945 roku. W środku znajdowały się kryształowe żyrandole, dywany, ławy, modlitewniki, drewniana ambona oraz wykonane z bolesławieckiego piaskowca ołtarz i chrzcielnica. Po przesunięciu granic państwowych, ówczesne władze ludowe nie zgodziły się na przekształcenie świątyni w kościół katolicki. W końcu dawną świątynię przerobiono na owczarnię i magazyn, a później ją porzucono. Budynek z biegiem lat popadał w ruinę. Okna zostały wybite, a płaskorzeźby z piaskowca zniszczone, dach zaczął się rozpadać.

W 2010 roku o Perle Żeliszowa zrobiło się głośno za sprawą krótkometrażowego filmu autorstwa Patryka Kizny, pt. „The Chapel”. - Świątynia Sztuki i Światła stała się rozpoznawalna na całym świecie – przypomina Fundacja Twoje Dziedzictwo, która pod koniec 2012 roku zawiązała z gminą Bolesławiec współpracę w celu uratowania klejnotu. I tak też się stało. W 2013 roku fundacja przejęła obiekt, a w 2014 roku rozpoczęły się prace remontowe. Dziś Perła Żeliszowa to ikona Dolnego Śląska, w której odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalne.

Jak mówi nam przedstawiciel Fundacji Twoje Dziedzictwo, właśnie przygotowywana jest lista wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w 2024 roku. Wstępnie wiadomo, że będzie m.in. koncert fortepianowy, koncert na harfy, a także recital poezji śpiewanej, podczas której usłyszymy piosenki Jacka Kaczmarskiego. O szczegółach wydarzeń fundacja będzie informować niebawem.

We wnętrzu niezwykłej świątyni w Żeliszowie artyści chętnie kręcą teledyski do swoich piosenek. Tak było chociażby w ubiegłym roku, kiedy to w zabytku gościł Piotr Cugowski ze swoją piosenką "Latarnik". Nagrywali tu także Mezo oraz Percival do gry Wiedźmin 3.

Perła Żeliszowa to ikona Dolnego Śląska. O losach niezwykłej świątyni zdecydował jeden film