Ma 114 metrów długości i 15 wysokości. Aby podziwiać ją w całości, trzeba się obrócić o 360 stopni. Mowa o panoramicznym obrazie "Bitwa Pod Racławicami", który zdobi Wrocław już od 35 lat.
Dzieło zostało stworzone w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa. Obraz został sprowadzony z Lwowa do Wrocławia w 1980 roku. Na 35. urodziny panoramy Tomasz Wenklar wyrzeźbił popiersie Wojciecha Kossaka.
Twarzy nie miał takiej łatwej do wyrzeźbienia, więc musiałem go trochę poznać. Postać, którą rzeźbię po części staje się moim znajomym. Jeszcze jak byłem w szkole podstawowej na wycieczce w Panoramie, to nie mieściło mi się w głowie jak można stworzyć tak wielkie dzieło! Wtedy nawet nie wyobrażałem sobie, że stworzę kiedyś pracę nawiązującą do tego miejsca - mówi Tomasz Wenklar.
Panorama wkrótce przejdzie remont. Naprawiony zostanie dach, hol będzie dostosowany dla niepełnosprawnych, a małą rotundę dopełnią multimedialne elementy.
- Remont w żaden sposób nie dotyczy samego obrazu. Remont dotyczy budynku, w ciągu 35 lat przewinęło się tutaj 11 milionów ludzi. Chcemy stworzyć tu taką ogromną przestrzeń z ekranami ciepło-krystalicznymi, którymi będziemy mogli prezentować przebieg wydarzeń, bohaterów, autorów. Kolejną atrakcją będzie rozbudowanie naszego komentarza i tej narracji, która towarzyszy w trakcie każdego zwiedzania. Mamy ją dzisiaj w 16 językach. Teraz chcemy stworzyć kilka ścieżek narracji tak, aby do Panoramy można było wracać kilkukrotnie - mówi Romuald Nowak, dyrektor tego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Budynek Panoramy Racławickiej będzie zamknięty na czas remontu od sierpnia do marca 2021 r.